2. ledna 2015 11:51, aktualizováno  18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman poobědval se Sobotkou. Došlo i na bezpečnost a zahraniční politiku

Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou přivítali na novoročním obědě v Lánech ... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou přivítali na novoročním obědě v Lánech ... | foto: ČTK

LÁNY Prezident Miloš Zeman se po poledni sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) u novoročního oběda na zámku v Lánech. Jednalo se především o zdvořilostní návštěvu, přišla ale řeč i na domácí a zahraniční politiku včetně vztahů Česka s Čínou nebo uvnitř Evropské unie. Oběda se zúčastnily také obě manželky, podávala daňčí pečeně nebo zámecká paštika.

Sobotka se ženou do Lán dorazili kolem 13:15 a u hlavy státu se zdrželi zhruba do 15:00, kdy bez komentáře pro média opustili areál středočeského zámku. „S panem prezidentem jsme měli možnost zhodnotit uplynulý rok a probrat alespoň některé vládní priority pro rok 2015,“ uvedl premiér později v tiskovém prohlášení.

Podle Ovčáčka lánští kuchaři předním politikům a jejich manželkám připravili zámeckou paštiku s lánským pečivem, po níž následoval bažantí vývar. Hlavním chodem byla daňčí pečeně se šťouchanými brambory, jako dezert hosté dostali vanilkovou zmrzlinu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pan premiér rád přijal pozvání na slavnostní oběd, bavit se budou neformálně, ale určitě dojde i na témata, která spojují funkci prezidenta a premiéra, zejména půjde o bezpečnostní a zahraniční politiku,“ prozradil před polednem Sobotkův mluvčí Martin Ayrer a dodal, že předpokládá, že se bude diskutovat také o aktuálním politickém dění.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček předpokládal, že budou oba politici mluvit především o výhledu do nového roku. „Žádná speciální příprava ale neproběhla, není to klasické politické jednání,“ dodal mluvčí. Kancelář prezidenta i premiéra považuje setkání především za zdvořilostní.

„Mluvili jsme o aplikaci služebního zákona, snaze vlády vyčerpat co nejvíce prostředků z fondů EU nebo přípravě zákona o prokazování původu majetku. Dotkli jsme se koordinace zahraniční a bezpečnostní politiky státu, dalšího rozvoje vztahů s Čínou a situace uvnitř EU,“ poznamenal odpoledne Sobotka.

Oba politici se tak bavili i o několika oblastech, v nichž jejich názory zcela nesouznějí. Například u služebního zákona se rozcházejí do té míry, že prezident normu podporovanou koalicí vetoval a po přehlasování veta Sněmovnou dal podnět k jejímu přezkoumání Ústavním soudem. Odlišný pohled se v poslední době projevil i v některých zahraničněpolitických otázkách. Sobotka se proto se Zemanem nedávno domluvil na častějších konzultacích za účasti ministrů zahraničí, obrany a šéfů obou komor Parlamentu.

Zemana podobný slavnostní oběd čeká znovu příští týden, kdy se sejde s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Novoroční obědy předních politiků jsou tradicí. Svůj první novoroční oběd ve funkci prezidenta absolvoval Zeman loni s tehdejším premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. S ústavními činiteli v minulosti obědval i Zemanův předchůdce Václav Klaus. Mezi témata rozhovorů často patřily vztah vlády, Parlamentu a prezidenta.

mlMatěj Ludvík, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...