Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Portová si stěžuje, protože neuspěla, zastal se Zeman vedení SPOZ

Česko

  19:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman pochybuje o těch, kteří medializují svůj neúspěch při sestavování stranické kandidátky. Řekl to v reakci na otevřený dopis místopředsedkyně Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ) Dity Portové, která mu v pondělí napsala stížnost na rozhodnutí stranického vedení přeobsadit kandidátní listiny do předčasných voleb.

Billboard SPOZ. foto: MAFRA- Michal Růžička

Sama Portová byla z kandidátky v Plzeňském kraji vyškrtnuta, jak server Lidovky.cz informoval v pondělí (více čtěte ZDE).

Prezident je čestným předsedou levicové strany. "Beru na vědomí, že před každými volbami probíhá soutěž o místo na kandidátce a pouze pochybuji o těch, kteří v této soutěž neuspěli a kteří medializují svůj neúspěch tímto způsobem," řekl v úterý na Hradě novinářům Zeman.

"Je dobré se podívat, kdo z neúspěšných kandidátů kandidoval již v minulých volbách, například v krajských, a kolik v těchto volbách dostal preferenčních hlasů," uvedl dále Zeman. Portová v krajských volbách loni kandidovala na druhém místě listiny SPOZ. Strana se však nedostala do zastupitelstva Plzeňského kraje, když získala 3,4 procenta hlasů.

Podpořila Šloufa

V Plzeňském kraji ale Zemanovci dosáhli pátého nejlepšího výsledku mezi kraji z celé ČR, celorepublikově měla SPOZ při krajských volbách 3,08 procenta hlasů. Portovou na druhém místě sice díky preferenčním hlasům přeskočili tři kandidáti, dva z nich s přehledem předstihli i tehdejšího lídra. Nejvíce preferenčních hlasů ze SPOZ dostala loni v krajských volbách v Plzeňském kraji lékařka Věra Pavlíčková. Ta byla také na kandidátce SPOZ, kterou pro předčasné parlamentní volby sestavila krajská konference strany.

Po zásahu vedení Zemanovců ale byla Pavlíčková údajně rovněž vyškrtnuta. Portová se v otevřeném dopise adresovaném hlavě státu ohradila proti změnám na kandidátních listinách Zemanovců. Místopředsedkyně strany byla nejprve odsunuta z prvního na čtvrté místo kandidátky poté, co se postavila za lobbistu Miroslava Šloufa, který chtěl v Praze proti vůli republikového předsednictva kandidovat z prvního místa.

14 z 20 kandidátů vyškrtnuto

Později byla podle svých slov z listiny zcela vyškrtnuta. Jaká byla nakonec podána kandidátka strany v Plzeňském kraji Portová prý oficiálně neví, řekla v pondělí. Podle jejích informací vedení strany vyškrtalo 14 z 20 jmen a dosadilo nové lidi. Některé z nich prý ani krajské vedení strany nezná. Kromě Portové jsou prý mezi vyškrtnutými kandidáty i oba místopředsedové krajské organizace.

Zeman v úterý řekl, že do vnitřních záležitostí politických stran nezasahuje. Podle informací médií má ale rozhodující slovo ve SPOZ stále prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který po nástupu na Hrad už není předsedou strany, ale jen šéfem zlínské organizace. Předsednictvo strany se k tahanicím kolem kandidátních listin nevyjadřuje. Z Plzeňského kraje se ale už ozývají lidé, včetně zakládajících členů strany, kteří chtějí kvůli zásahům vedení do kandidátky ukončit členství. Odchod potvrdila například místopředsedkyně krajské organizace Dana Hajšmanová, Portová řekla, že SPOZ nebude zřejmě vůbec volit.

Rozkol způsobil Šlouf

Rozkol ve straně způsobila kandidatura kontroverzního lobbisty Šloufa, kterého pražská organizace postavila do čela kandidátní listiny. Šlouf byl během někdejšího působení současného prezidenta Zemana v čele vlády šéfem jeho poradců. Na začátku letošního roku se po zvolení Zemana prezidentem stáhl do ústraní, je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Šlouf nyní uvažuje o odchodu ze strany. Ve volbách podle prohlášení v médiích nechce dát hlas nikomu z pražských Zemanovců. Údajně prý bude hlasovat v Ústeckém kraji.

Portové se nyní přihodila podobná věc, jaká se loni stala bývalé senátorce Jiřině Rippleové (dříve ČSSD), kterou měla SPOZ na plzeňské kandidátce do krajských voleb. Rippelovou loni Zemanovci vyškrtli z kandidátky dvě hodiny před začátkem krajských voleb. Podle tehdejšího vyjádření Portové prý proto, že Rippelové měla údajně úzké vazby na ODS a Zemanovci se prý báli, že by v krajském zastupitelstvu hájila spíš zájmy občanských demokratů. Rippelová spojení s ODS striktně odmítla. S kandidaturou souhlasila na přání SPOZ. O tom, že ji zmocněnec strany na poslední chvíli vyškrtl, prý až do druhého dne voleb nevěděla. Rippelová kandidovala i do Senátu, do druhého kola ale nepostoupila.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!