6. listopadu 2017 12:59, aktualizováno  16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman potvrdil prezidentskou kandidaturu. Posbíral přes 113 tisíc podpisů

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident republiky Miloš Zeman v pondělí potvrdil svou kandidaturu v nadcházejících prezidentských volbách. Od občanů se mu podařilo posbírat více než 113 tisíc podpisů. Na tiskové konferenci to oznámila jeho žena Ivana, která posléze podala oficiální přihlášku na ministerstvo vnitra.

Do lednového boje o prezidentské křeslo půjde Miloš Zeman s podporou 113 038 občanů, kteří podepsali jeho kandidátní listiny. Jeho kandidaturu v pondělí oficiálně potvrdila jeho žena Ivana.

„Velmi si těchto podpisů vážím, protože vím, že někteří kandidáti se spokojili pouze s hlasy senátorů a poslanců,“ poděkovala prezidentova manželka.¨

Zemák 2.0 (banner).

Ve své krátké děkovné řeči zmínila také svého muže, který dle jejích slov vykonává svou funkci velmi dobře a zodpovědně. Současná hlava státu ji za tato slova odměnila polibkem a kyticí bílých lilií.

Zemana podpořilo 113 038 občanů.
Ivana Zemanová a Miloš Zeman.

Zeman podotkl, že oproti předchozím volbám před pěti lety dosáhl jeho týk výrazného zlepšení, neboť tehdy získal „pouhých“ 106 tisíc podpisů, přičemž podmínky by sběr byly mírnější.

Ve stručnosti se vyjádřil i k otázce svého hojně diskutovaného zdraví. Zmínil, že již netrpí cukrovkou. „Po dlouhých a dlouhých letech jsem byl zbaven této choroby, patrně protože v poslední době jím velmi často sladká jídla, neboť mi chutnají. Je to poněkud paradoxní terapie, ale vyplatila se,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou na tiskové konferenci k jeho...

Zemanová, která vede prezidentův volební tým, pak odpoledne odevzdala petiční archy s oficiální přihláškou na ministerstvu vnitra.

Na Hrad chce desítka lidí

Miloš Zeman úmysl znovu se přihlásit do prezidentské volby oznámil letos v březnu. ČTK minulý týden sdělil, že kandiduje, neboť si to přáli jeho stoupenci, které nechce zklamat. „Protože kdybych se na ně vykašlal, připadal bych si jako zbabělec. Druhý důvod je ten, že bych rád v této práci pokračoval, protože je krásná a zajímavá,“ uvedl.

Interaktivní graf se načítá...
Interaktivní graf se načítá...

V souvislosti se Zemanovou kandidaturou se spekuluje i o jeho zdravotním stavu. Prezident dlouhodobě uvádí, že trpí neuropatií, kvůli které nemá cit v nohou od kotníků dolů, a cukrovkou. V pondělí prohlásil, že se mu krátkodobá glykemie snížila pod úroveň, od níž se mluví o cukrovce. Odmítl také, že trpí dnou.

Do volby se dosud na ministerstvu vnitra zaregistrovalo 12 uchazečů o Hrad, řekla oznámila v pondělí Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Dostatek podpisů od občanů získali Zeman, Drahoš a Horáček. Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. 

Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno. Další tři zájemci podali pouze nominaci bez podpory občanských či politických podpisů.

Ivana Zemanová nakládá petiční archy na podporu svého muže do vozidla....

Podporu senátorů by měl mít podle pondělních zpráv médií zajištěnu i expremiér Mirek Topolánek. Zajistit si účast ve volbách díky podpisům poslanců či senátorů se pokouší několik dalších zájemců o funkci prezidenta.  Další už své úsilí vzdali, včetně třeba šéfa republikánů Miroslava Sládka. Naposledy v neděli od snahy kandidovat odstoupil bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka.

Miloš Zeman zároveň v pondělí odmítl komentovat, koho z dalších kandidátů považuje za nejvážnějšího soupeře. „Kdybych odpověděl, koho považuji za svého největšího soupeře, prohřešil bych se proti vlastním slovům,“ uvedl se slovy, že se zřekl komentářů na adresu svých protikandidátů již dříve.

Nominace mohou být podávány do úterních 16 hodin. Ministerstvo poté oznámí počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, do kdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.

rsaRobert Sattler, ČTK

Najdete na Lidovky.cz