Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman potvrdil jmenování ekonoma Aleše Michla do bankovní rady ČNB

Ekonom Aleš Michl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonom Aleš Michl. | foto: MAFRA

PRAHA Novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB) jmenuje prezident Miloš Zeman ekonoma Aleše Michla, který je poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolu s dalším novým členem ho do funkce jmenuje 21. listopadu. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov a potvrdil tak úterní informace LN. Jméno druhého kandidáta do bankovní rady neuvedl.

Zeman uvedl, že Michla jmenuje členem bankovní rady ČNB nezávisle na jeho funkci poradce předsedy vlády. „Já mám velmi rád jeho texty. Řadu z nich jsem studoval, řada z nich se mně líbí a mimo jiné má smysl pro humor, což je vzácnost a mezi ekonomy dvojnásobná vzácnost,“ uvedl prezident.

Na moderátorův dotaz, kdo je druhým kandidátem na člena bankovní rady, prezident přímo neodpověděl. Řekl pouze, že jde o jméno, které už se objevilo v médiích.

V listopadu odejdou z rady Hampl a Tomšík

Z bankovní rady ČNB odejdou koncem listopadu viceguvernéři centrální banky Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Vyprší jim druhé funkční období, a na třetí již nemohou kandidovat.

Lidové noviny v úterý informovaly o tom, že by na Tomšíkovo místo mohl zamířit člověk zevnitř centrální banky. V politických a finančních kruzích se skloňují především tři jména. Jde o šéfa měnové sekce Tomáše Holuba (44), ředitele sekce finanční stability Jana Fraita (52) a jeho zástupce Libora Holuba (54).

Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a do funkce je jmenuje prezident republiky. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.Michla zmiňovali finanční analytici jako možného nového člena bankovní rady ČNB už v roce 2016, kdy z rady přecházel na místo guvernéra banky Jiří Rusnok a zároveň končil mandát dalšího člena rady Kamila Janáčka.

Aleš Michl

  • Aleš Michl je v současnosti externím poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO) pro ekonomiku a dříve působil jako Babišův externí poradce na ministerstvu financí.
  • Je také spolumajitelem investičního fondu Quant, založeného v roce 2016 na algoritmu, který pracuje s americkými akciemi a dluhopisy. Dalšími vlastníky fondu založeného pod společností Robot Asset Management SICAV jsou ekonom Pavel Kohout a investiční společnost Amista.
  • Michl se narodil 18. října 1977, žije v Praze. V roce 2002 vystudoval Fakultu financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), studoval také na prestižních Whartonově škole při Pensylvánské univerzitě a britské Londýnské ekonomické škole (LSE). V letech 2000 až 2004 psal pro Hospodářské noviny.
  • V letech 2004 až 2006 byl poradcem místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla, spolupracoval také s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Od roku 2014 působí jako externí poradce na ministerstvu financí (v letech 2014 až 2017 byl ministrem Babiš). Od roku 2006 do roku 2015 pracoval jako analytik a investiční stratég v Raiffeisenbank a během té doby byl Hospodářskými novinami třikrát vyhlášen analytikem/ekonomem roku.
  • Je také zakladatelem serveru www.verejnydluh.cz, má vlastní společnost Michl Fund Management a napsal knihu MICHLiq - průvodce ekonomií a investicemi. Je známý jako popularizátor ekonomie, napsal stovky článků, odborných i pro laickou veřejnost. Je často vidět na tribunách fotbalové Slavie.
,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

J. Kotala tlačenka. 8:25 5.10.2018

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.