130 let

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí | foto: Anadolu Ajansi

Zeman potvrdil, že stát zaplatil za unesené Češky 150 milionů. Velezrada, zní z TOP 09

Česko
  •   13:39aktualizováno  14:50
PRAHA - Zeman potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné kolem 150 milionů korun. Rozhodování o zaplacení označil za velké dilema.

Informaci o výkupném Zeman potvrdil při návštěvě Plzeňského kraje v reakci na dotaz studentky při setkání s občany Kornatic. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.

Co řekl Zeman v Kornaticích?

Otázka studentky:
"Co říkáte na to, že český stát zaplatil 145 milionů korun za unesené dívky?"

Odpověď prezidenta Miloše Zemana:
"Pokud vím, tak 150, ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné. Víte, je to obrovské dilema. Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal."
ČTK

„Pokud vím, tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné,“ řekl Zeman na otázku, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun.

Podle Zemana je zaplacení obrovské dilema. „Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal,“ uvedl Zeman.

Přejal jsem dotaz, tvrdil později prezident

Při odpolední tiskové konferenci, která se konala při příležitosti konce návštěvy Plzeňského kraje, prezident Zeman tvrdil, že informaci o výkupném přejal z dotazu během jeho návštěvy v Kornaticích na Rokycansku.

„Který idiot si zase tohle vymyslel? Já jsem dostal konstatující dotaz, že vláda vyplatila 150 milionu korun jako výkupné za ony dvě dívky. Já jsem vzal toto konstatování na vědomí a řekl jsem pouze to, že je velmi těžké rozhodnout se o životě dvou českých občanek,“ odpověděl Zeman na dotaz, zda si stále stojí za svým výrokem, že s teroristy se nevyjednává.

Zeman nebyl přítomen na bezpečnostní radě státu, kde se citlivé informace probíraly. „Rozhodnutí jsem nemohl ovlivnit a přiznávám, že by se mi velmi těžce rozhodovalo. Navíc u pana premiéra musím konstatovat obsesi komentovat jakýkoliv můj výrok, i kdybych řekl, že venku svítí slunce,“ řekl Zeman.

„Já naopak obsah výroků pana premiéra komentovat nemusím. Nejsem přesvědčen, že výroky pana premiéra smysl mají. Nevím, jak se zachovám v situaci, kdybych měl rozhodovat o výši výkupného,“ dodal prezident.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká mířily v březnu 2013 do Indie.

Informaci o výši výkupného přinesl časopis Respekt. Částka podle listu výrazně převyšuje dřívější spekulace, které se zmiňovaly pouze o dvou milionech dolarů. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.

Zemanova slova kritizuje Fiala i Bělobrádek

Slova prezidenta Zemana jsou podle předsedy ODS Petra Fialy děsivá a neomluvitelná. Prezident by se podle něj měl začít chovat odpovědně a uvědomit si, že takové věci nesmí říkat. Jinak ohrožuje bezpečnost Čechů v zahraničí.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Belobrádek označil komentování utajovaných informací za nešťastné a nestandardní. Bělobrádek trvá na tom, že informace o výkupném není správná. „Já trvám na tom, co jsem řekl, je to pravda, a víc to komentovat nebudu,“ řekl. První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek má za to, že postup Zemana je na odstoupení.

Podle Fialy nejvyšší představitel státu přiznáním o výkupném může povzbudit k únosům českých občanů. „To je zoufalá situace, která by měla děsit každého občana, není možné, aby odpovědní ústavní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v každé zemi tajné,“ řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.

Žaloba pro velezradu?

„Prezident Zeman je nakonec tím, kdo zveřejňuje tajné informace. Naše vlastní hlava státu tak ohrožuje každého z nás i bezpečnost ČR. To je na odstoupení, nebo na ústavní žalobu,“ uvedl v prohlášení Ženíšek. Už také začal sbírat podpisy pro ústavní žalobu na Zemana pro velezradu kvůli jeho slovům o výkupném. „Prezident rozjíždí další kolo reality show, kde hrají hlavní roli informace, které mají zůstat tajné. Podle mého názoru naprosto záměrně ohrožuje bezpečnost ČR,“ dodal Ženíšek.

Zeman podle Fialy stejně jako vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) selhává v zahraničněpolitických a bezpečnostní otázkách. Demokraticky zvolení politici by podle něj měli disponovat určitou inteligencí a unést odpovědnost. „Jestli této odpovědnosti někdo není schopen dostát, nemá v této funkci co dělat,“ řekl.

Vyjádření Zemana o výši výkupného v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže, je přesvědčen předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Zastávám zásadu, že politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže,“ napsal Sobotka v reakci na Zemanova slova.

O všem rozhodla BRS

Rozhodnutí, že stát za Humpálovou a Chrásteckou zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec podle Respektu převážila starost o život mladých žen. Předsednictvo Bezpečnostní rady státu tehdy určilo konečný vyjednávací strop na deset milionů dolarů za obě Češky. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky.

V bezpečí. Přes dva roky strávily Antonie Chrástecká (vlevo) a Hana Humpálová v...
Hana Humpálová a Antonie Chrástecká (vpravo) před a po propuštění z...

Čeští vládní představitelé přitom oficiálně tvrdí, že s teroristy nevyjednávají a neobchodují, naposledy v souvislosti se zadržováním pěti mužů v Libanonu. Sobotka v neděli prostřednictvím mluvčího vlády Martina Ayera vzkázal, že informace časopisu Respekt ohledně výkupného nebude nijak komentovat.

Co ještě zaznělo na tiskové konferenci

Na tiskové konferenci Zeman také odpovídal, jestli celou záležitost nepovažuje pouze za mediální bublinu.

„My lidé, kteří jsme zvyklí pracovat s informacemi víme, že když byla zveřejněna informace o milionech, tak není nic snažšího pro jakéhokoliv politika, než tuto informaci dementovat. A to nikdo neudělal,“ řekl Zeman. „Kdo by také podezříval česká média z publikování nepravdivých zpráv,“ neodpustil si Zeman rýpnutí do českých médií.

Dále se prezident vyjadřoval k práci policie během sobotních demonstrací, k památkové ochraně v jednotlivých krajích, k aféře bourajícího poslance nebo k uložištím jaderného odpadu.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás