31. října 2017 7:23, aktualizováno  19:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman pověřil Babiše jednáním o vládě. Nepožaduje podpisy, šéfovi ANO slíbil i druhý pokus

Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

LÁNY Prezident Miloš Zeman v úterý podle očekávání pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Neformální krok je první na cestě ke jmenování vítěze voleb premiérem. Babiš hodlá sestavit menšinový kabinet, Zeman tuto možnost preferuje.

U sněmovních stran ale plán podporu nemá, toleranci pro menšinovou vládu zvažují komunisté. Zabránit jejímu jmenování chce TOP 09 tím, že nebude zvolen předseda nové Sněmovny. S takovým postupem ale nesouhlasí ostatní sněmovní strany. Poslanci TOP 09 v úterý předsedou svého klubu zvolili Miroslava Kalouska.

Zeman uvedl, že pro jmenování Babiše premiérem nebude chtít podpisy většiny poslanců. Oznámil také, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila Sněmovna důvěru. Očekává, že Babišova vláda bude stabilní a úspěšná. „Do Vánoc chci přijít s programovým prohlášením kabinetu,“ řekl Babiš. Za důležité považuje rychle ustavit Sněmovnu, aby bylo možné přijmout zákon o státním rozpočtu a země se vyhnula rozpočtovému provizoriu.

Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády.
Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády.

O způsobu, jak zabránit vzniku menšinové vlády vedené Babišem, chce TOP 09 jednat s dalšími sněmovními stranami. TOP 09 se podle končícího šéfa strany Kalouska obává toho, že menšinový kabinet by mohl vládnout bez důvěry velmi dlouho - více si můžete přečíst ZDE. Bez zvolení předsedy Sněmovny nemůže ustavující schůze skončit, až po ní přitom může podat demisi současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Zeman může jmenovat novou vládu. Návrh TOP 09 označil Babiš za nezodpovědný apel, podle Zemana by bylo zablokování ustavující schůze Sněmovny ubohé. Nesouhlasí ani komunisté, Piráti, lidovci nebo ČSSD. 

Zástupci Pirátů a SPD Tomia Okamury už dřív uvedli, že do čela dolní komory podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka, což dohromady představuje pohodlnou většinu. ČSSD rozhodne, zda podpoří Vondráčka nebo předsedu ODS Petra Fialu, na pátečním jednání užšího vedení.

SPD menšinovou vládu nepodpoří, KSČM možná v případě předčasných voleb

Piráti kvitují možný vznik sněmovního výboru pro eGovernment

Pirátská strana oceňuje, že by v nové Sněmovně mohl vzniknout výbor pro eGovernment. Předseda strany Ivan Bartoš ale po odpoledním jednání s představiteli hnutí ANO novinářům řekl, že nechce být tlačen do pozice, že jeho strana rozumí právě jen této oblasti. Strana podle něj operuje v celém spektru lidského života.

„Digitalizace je jedna z domén Pirátů, nikoliv však jediná,“ konstatoval Bartoš. Pokud by však výbor pro rozvoj digitalizace ve státní správě vznikl, projevili podle brněnského primátora a vyjednávače ANO Petra Vokřála (ANO) Piráti zájem o jeho vedení. Jako další priority zmínili bezpečnostní výbor, výbor pro veřejnou správu a výbor pro životní prostředí.

Jednání s pěti sněmovními stranami měli na úterní den naplánované zástupci ANO. Po schůzce s ODS představitelé obou stran potvrdili, že dál trvají na svých kandidátech na předsedu Sněmovny, když ODS proti Vondráčkovi prosazuje Fialu. Piráti po jednání ocenili, že by v nové Sněmovně mohl vzniknout výbor pro eGovernment. Jako své další priority zmínili bezpečnostní výbor, výbor pro veřejnou správu a výbor pro životní prostředí. Vést jeden ze sněmovních výborů chtějí lidovci.

Okamura po jednání s ANO setrval na svém stanovisku, že jeho hnutí menšinovou vládu nepodpoří, protože by neplnila program SPD. Babiš si podle něj řekl o podporu hned na začátku úterní schůzky. Odmítl i možnost, že by SPD vládě k zisku důvěry přispěla například tím, že by její poslanci opustili při hlasování sál. Vládní místa Babiš SPD nenabídl. KSČM Babiš o podporu menšinové vlády nežádal, řekl novinářům předseda komunistů Vojtěch Filip. KSČM by o ní podle něj mohla eventuálně uvažovat, kdyby hrozily předčasné volby.

O vedení několika sněmovních výborů projevila zájem ODS. Václav Klaus mladší by podle výsledku jednání klubu strany měl vést školský výbor, Jana Černochová bezpečnostní nebo obrany, Marek Benda ústavněprávní a Miroslava Němcová volební výbor. O Klausovi ml. a Černochové se zmínil Babiš o víkendu jako o odbornících do jeho menšinové vlády, Fiala to považuje za absurdní a politicky nepředstavitelné.

Po shromáždění všech požadavků na obsazení funkcí ve Sněmovně chce hnutí ANO uspořádat schůzku všech subjektů zastoupených v dolní komoře a pokusit se najít shodu, aby byli všichni spokojení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz