1. dubna 2019 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman pozval Čaputovou na Hrad. Chce navázat na ‚tradici prezidentského přátelství‘

Zuzana Čaputová, vítězka druhého kola prezidentských voleb na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Čaputová, vítězka druhého kola prezidentských voleb na Slovensku. | foto: Reuters

Praha Prezident Miloš Zeman v dopise pogratuloval Zuzaně Čaputové k víkendovému vítězství ve slovenských prezidentských volbách. Pozval ji na návštěvu České republiky. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Čaputová ve druhém kole prezidentské volby porazila Maroše Šefčoviče, kterého Zeman před hlasováním podpořil.

„Dovolte mi, abych vám srdečně pogratuloval k vašemu vítězství v přímých prezidentských volbách a k vaší nově získané funkci prezidentky Slovenské republiky,“ napsal Zeman. Poznamenal, že vztahy mezi Českem a Slovenskem byly vždy nadstandardní a výjimečné. „Osobně mě velmi těší, že se nám i nyní, více než pětadvacet let po rozdělení společného státu, daří udržovat a rozvíjet vysokou úroveň přátelství a spolupráce, a to nejen mezi našimi zeměmi, nýbrž také, což je mnohem důležitější, mezi našimi občany,“ uvedl.

Čaputovou pozval k návštěvě České republiky. „Bude mi potěšením přivítat vás na Pražském hradě a pevně věřím, že se nám podaří navázat na tradici osobního přátelství mezi českými a slovenskými prezidenty, které je odrazem bratrství Čechů a Slováků,“ doplnil. Zároveň Čaputové popřál pevné zdraví, štěstí, úspěch a trpělivost při výkonu prezidentské funkce.

Čaputová již po zvolení řekla, že krátce po inauguraci v polovině června pojede do ČR na první zahraniční návštěvu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v neděli sdělil, že termín návštěvy není ještě stanoven. „Nejprve musí proběhnout inaugurace paní prezidentky,“ uvedl.

Zeman v neděli 24. března, tedy necelý týden před druhým kolem prezidentských voleb, přijal v Lánech Šefčoviče. Protikandidátu Čaputové popřál úspěch ve volbách a ocenil jeho odborné vlastnosti a znalosti. Místopředseda Evropské komise Šefčovič po schůzce řekl, že Zeman má obavy o soudržnost a budoucí spolupráci zemí visegrádské čtyřky (V4) a Šefčoviče prý pokládá za jediného garanta, že tato spolupráce bude fungovat. Šefčovič se sešel také s předsedou ČSSD a místopředsedou vlády Janem Hamáčkem.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...