30. října 2017 18:21, aktualizováno  22:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman chce menšinovou vládu ANO. Mohli bychom ji tolerovat, připustil Filip

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

LÁNY Prezident Miloš Zeman preferuje menšinovou vládu. Nevidí možnost, jak se nyní dostat ke stabilní většinové, a ani by si ji nepřál. Řekl to v rozhovoru Českému rozhlasu Radiožurnálu. Je přesvědčen, že vláda bude sestavena do prezidentských voleb, tedy do 12. ledna. Sám chce v úterý pověřit vyjednáváním předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Předseda KSČM Vojtěch Filip následně v ČT připustil, že jeho strana by takovou vládu mohla tolerovat. Piráti naopak o její podpoře vůbec neuvažují.

Podle Filipa by ale musela nastat vážná situace, kdy by bylo Česko dlouhodobě bez vlády, a program vlády by musel KSČM vyhovovat. Plnou podporu takové vládě však Filip neslíbil.

„Neříkám, že ji podpoříme. Mluvím zatím o toleranci,“ uvedl předseda KSČM, která ve volbách získala jen 15 mandátů. Hnutí ANO má jako vítěz voleb ve dvousetčlenné Sněmovně 78 poslanců. Ostatní strany zatím podporu Babišově menšinové vládě odmítají.

Možná tolerance ze strany komunistů bude podle Filipa záviset na aktuální politické situaci. „Může se stát tak vážná situace v České republice, kdy by dlouhodobé nevládnutí nebo neexistence státního rozpočtu donutily politické síly napříč politickým spektrem, aby už tady konečně nějaká vláda vznikla,“ řekl.

Podstatný bude také program vlády. „Je otázka, nakolik by nám vládní prohlášení konvenovalo, abychom třeba tu vládu tolerovali,“ doplnil.

Nepodpoříme „Rusnokovu vládu č. 2“, zní od Pirátů

O podpoře menšinové vlády ANO naopak neuvažuje další parlamentní strana, Piráti.  „V žádném případě. Ani pokud by se ANO dohodlo s některou z dalších stran, s nimiž jedná. Nepodpoříme ani menšinovou vládu s nestranickými odborníky. Byla by to Rusnokova vláda číslo dvě,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš pro iRozhlas.cz.

Podle něj mají Piráti programové shody s hnutím ANO, ale například i s ODS. Bartoš se těší do opozice, jejímž zájmem nemá být zákony „zadupávat“, ale naopak na nich spolupracovat.

Zeman: Nebudu Babišovi překážet

Babiš už oznámil, že usiluje o menšinovou vládu. Zatím je ale nejisté, zda bude mít podporu ve sněmovně.

„Ne. A já bych si to ani nepřál,“ řekl Zeman na otázku, zda vidí možnost, jak se dobrat ke stabilní většinové vládě. Odlišnosti v programech koaličních stran by se mohly podle prezidenta vzájemně „vyrušit“. „Takže nakonec vaše vláda neudělá nic, a to je nebezpečí, které u jednobarevné vlády nehrozí,“ dodal.

Babiš má podle Zemana tři šance na sestavení vlády, když podle ústavy dvakrát premiéra po sestavení kabinetu jmenuje do funkce sám prezident a potřetí hlava státu na návrh předsedy sněmovny. „Nebudu Andreji Babišovi v žádném případě překážet,“ řekl prezident.

Předsedou dolní komory by se měl podle Zemana stát představitel hnutí ANO, protože výrazně vyhrálo volby. ANO do čela dolní komory navrhuje Radka Vondráčka, ODS svého předsedu Petra Fialu. Občanští demokraté, kteří získali druhý nejvyšší počet hlasů voličů, by podle Zemana měli vzhledem k výsledku voleb obsadit jen post místopředsedy.

Některé strany jako podmínku své účasti ve vládě stanovily, že v ní nebude trestně stíhaný Babiš. Zeman vyloučil možnost, že by jeho trestní stíhání abolicí zrušil. V minulosti prezident odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost.

Pomohl by ‚lánský puč‘ ČSSD?

Sociálním demokratům, kteří ve volbách propadli, může podle prezidenta pomoct získat zpět voliče změna vedení strany. „Nadějí je, že je vždy možné se z osmi procent dostat na 32 procent,“ uvedl. Dodal, že proto je třeba, aby strana zvolila nového předsedu a nové předsednictvo. Připomněl, že po minulých volbách, kdy sociální demokraté získali 20 procent, se toto třiatřicetičlenné předsednictvo sešlo a vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby rezignoval. 

30.října 2017 v 17:45, příspěvek archivován: 30.října 2017 v 18:24

Lány. Momentka z živě vysílaného pořadu 20 minut Radiožurnálu. https://t.co/ghFAHl5Kvu

„Kdyby se to uskutečnilo, možná že by ČSSD neměla tolik procent, kolik dostala,“ uvedl s odkazem na takzvaný lánský puč. Zeman se vyjádřil i k možné kandidatuře předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury na prezidenta. Okamura by mu podle jeho odhadu vzal asi deset procent voličských hlasů, aniž by se sám stal prezidentem. „Do jisté míry a jenom do jisté míry máme společné voliče,“ řekl. Zeman stále trvá na tom, že se nebude účastnit jako kandidát na prezidenta předvolebních debat.

V zákoně o obecném referendu, který Okamura prosazuje, podpořil prezident hranici potřebných 250 tisíc podpisů pro vypsání hlasování. Okamura by ji rád měl nižší. „Myslím si, že tuto bariéru potřebujeme proto, aby referendum nebylo vypisováno kvůli každé hlouposti,“ řekl Zeman.

Zopakoval, že zrušení Senátu je podle něj skvělá myšlenka a nevadilo by mu ani snížení počtu poslanců. Babišovi chce rozmluvit myšlenku zrušení krajské samosprávy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz