Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyjádřil jsem naději, že vláda bude jmenována jako celek, řekl Rakušan po schůzce se Zemanem

Česko

  12:09aktualizováno  16:57
Kandidát na ministra průmyslu a obchodu za hnutí Starostové a nezávislí Jozef Síkela se po schůzce s prezidentem Zemanem zastal „zeleného plánu“ Evropské unie. „Green Deal považuji za velkou příležitost modernizace české ekonomiky,“ řekl. Klíčové je podle něj, aby se Česko změnilo z montovny na mozkovnu.

„Shodli jsme se, že cílem je jedno, přechod ekonomiky z montovny k mozkovně,“ řekla Síkela. „Musíme se rozhodnout, jestli se vydáme stejnou cestou jako Evropa a Německo, nebo nám ten vlak ujede,“ prohlásil kandidát do vlády, který nahradil původně navrženého Věslava Michalika.

Green Deal představila Evropská komise letos v červenci jako dosud největší soubor klimatických návrhů, které mají země Evropské unie nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030.

„Zdůrazňoval jsem téma podpory malých a středních firem,“ řekl po schůzce s prezidentem Zemanem na zámku v Lánech Síkela. Na otázky novinářů chce odpovídat až po jmenování vlády.

Má za sebou 30 let v bankovnictví ve střední a východní Evropě. Byl například členem představenstva rakouské Erste Group.

Prezident Zeman kvůli nákaze covidem-19 přijímá kandidáty do vlády v plexisklem oddělené kóji a hodlá to tak dělat až do pátku, ač mu ve středu končí povinná čtrnáctidenní covidová izolace.

Vyjádřil jsem naději, že vláda bude jmenována jako celek, řekl Rakušan

Do Lán za prezidentem Milošem Zemanem zamířil před tím šéf hnutí STAN, možný budoucí ministr vnitra Vít Rakušan.

„Vyjádřil jsem naději, že vláda bude jmenována jako celek,“ řekl po setkání s prezidentem. Rozruch totiž vzbudil Zemanův „pohovor“ s kandidátem na ministra zahraničí za Piráty Janem Lipavským, jemuž doporučil, aby se nominace do vlády vzdal.

Za Lipavského se hned postavili jak premiér Petr Fiala, tak předseda Pirátů Ivan Bartoš, i představitelé dalších stran, které se domluvily na nové vládní koalici ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN.

„Uvidíme, kdy bude jmenována vláda. Záleží to na mnoha faktorech,“ řekl Rakušan. Pokud bude jmenována již příští týden, kolem poloviny prosince, k hlasování o důvěře kabinetu podle Rakušana dojde v lednu.

Stavil jsem se v Lánech za panem Prezidentem, tweetoval Rakušan u hrobu Masaryka

Před setkáním s Milošem Zemanem zamířil na hřbitov v Lánech ke hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. „Stavil jsem se dnes v Lánech za panem Prezidentem,“ napsal na Twitteru.

Do půlky volebního období chce Rakušan představit změnu legislativy krizového řízení. Má reagovat na nové hrozby - pandemie, blackouty a terorismus.

Nízká proočkovanost policistů proti covidu-19 je jednou z prvních věcí, kterou chce Rakušan řešit s policejním prezidentem. „Deset tisíc nenaočkovaných z celkového počtu čtyřiceti tisíc policistů je obrovsky vysoké číslo,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. V úterý se s policejním prezidentem Janem Švejdarem sešel ve Sněmovně.

„Samozřejmě že si myslím, že policisté a teď nebudu říkat nějakým nucením, nějakou povinností, ale ta osvětová kampaň dovnitř všech sborů, týká se to armády, hasičů i policie, by měla být taková, že je rozumné v této době, v tak exponovaných profesích skutečný být očkovaný,“ řekl Rakušan k tomu, že tento týden bude vydána vyhláška počítající s povinným očkováním policistů, hasičů, vojáků i lidí nad 60 let. Vyhláška má začít platit v březnu.

Nechceme lockdown, je nutné dodržovat opatření, říká příští ministr vnitra Rakušan

„Naše vláda nechce lockdown. Naše vláda nechce zavírat školy. My nechceme žádná další drakonická opatření. Chceme aby ekonomika zůstala otevřená, aby děti chodily do škol a aby toto bylo možné realizovat, tak je nutné, aby stávající opatření, ta nejzákladnější, která jsou teď v platnosti, byla dodržována,“ prohlásil Rakušan.

Podle Rakušana už také nemá příliš smysl pokračovat v „salámové metodě“ přidávání dalších a dalších opatření proti šíření covidu.

Stejně jako končící vláda odmítá i ta budoucí řešení migrační krize pomocí povinných kvót. „Ve spolupráci s EU a jejími členskými zeměmi navýšíme podporu pro migrační tábory mimo Evropskou unii,“ shodla se nová koalice. Prosadit chce také transparentní systém pracovních a pobytových karet, které podle ní umožní pružně reagovat na potřeby trhu.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat