Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovi zahráli před Zemí živitelkou Modlitbu pro Martu. Udělím nejvyšší vyznamenání Švehlovi, řekl

Bývalý prezident Václav Klaus a ten současný, Miloš Zeman navštívili zahájení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident Václav Klaus a ten současný, Miloš Zeman navštívili zahájení... | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE V Českých Budějovicích začal ve čtvrtek agrosalon Země živitelka. Při jeho zahájení vystoupil mimo jiné i prezident Miloš Zeman, který oznámil, že 28. října udělí někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi in memoriam nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Příjezd prezidenta na zahájení Země živitelky provázely protesty, několik žen na českobudějovickém výstavišti pustilo z megafonu skladbu Modlitba pro Martu.

V Českých Budějovicích začal agrosalon Země živitelka. Prezident republiky Miloš Zeman při slavnostním zahájení znovu podpořil výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) přislíbil pomoc zemědělcům postiženým letošním suchem, konkrétní opatření však neuvedl.

Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek uvedl, že i přes sucho není situace s úrodou obilovin katastrofální. „Pokud jde o sucho, chtěl bych jenom připomenout, že jsou kroky malé a kroky velké. Takovým maličkým krokem, který byl v mé kompetenci, bylo, že jsme v lánském parku obnovili zanedbaný rybník, který měl propustné dno,“ řekl Zeman, který podobné kroky doporučil každému, kdo má možnost. 

„A velký krok může být koridor spojujíc Dunaj s Odrou,“ dodal. Připomněl, že bývalý ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) uvedl, že tento koridor by mohl přinést vodu na jižní Moravu. „Doufám, že bude mít Mirek Toman stejný názor,“ uzavřel prezident.

Řád bílého lva in memoriam pro agrárníka Švehlu

Zeman ve čtvrtek řekl, že tehdejší šéf agrární strany obdrží in memoriam nejvyšší české vyznamenání první, tedy nejvyšší třídy. Zeman řekl, že by si velmi přál, aby si lidé vážili politiků, kteří ve své době dokázali podporovat zemědělce i v politické rovině. „Ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce krajiny,“ poznamenal. 

Dodal, že proto se rozhodl Švehlovi udělit Řád bílého lva první třídy. Zeman dosud udělil 21 Řádů bílého lva. Většinu obdrželi vojáci z první či druhé světové války a představitelé cizích států. Loni udělil stejný řád nejvyšší třídy pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. 

Lidé protestovali českobudějovickém výstavišti proti prezidentovi Miloši...
Politici slíbili podporu zemědělcům kvůli extrémnímu suchu.

Zeman už v uplynulých měsících řekl, že některým z řádů či medailí vyznamená trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání se od něj dočká i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká. V květnu také naznačil, že by mohl vyznamenat jednoho z válečných veteránů druhé světové války. Ocenit plánuje i bývalou ředitelku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. 

Řadu osob jsem vyznamenal již v minulosti, říká Zeman

V červnu Zeman naopak řekl, že nevidí důvod pro ocenění komunisty perzekvované a vězněné Zdeny Mašínové. Prezident v polovině července řekl, že nemá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v plánu rozšířit seznam vyznamenaných. „Řadu osob, které by si to zasloužily v souvislosti s tímto výročím, jsem vyznamenal již v minulosti. Chtěl bych připomenout představitele Obce legionářské, Obce sokolské, řadu veteránů a tak dále a tak dále,“ řekl. Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli. 

Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Řešily se například okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu. Zeman byl také kritizován, že často oceňuje své spojence a podporovatele. Medaili od něj například dostali režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, zpěvák Daniel Hůlka či bývalý šéf zemědělského družstva Slušovice František Čuba.

Příjezd prezidenta provázely protesty

Při příjezdu Miloše Zemana pouštělo několik žen na českobudějovickém výstavišti z megafonu skladbu Modlitba pro Martu, po příchodu prezidenta Miloše Zemana na pódium skandovaly „Hanba“, hudbu však vypnuly. V rukou měla jedna z nich transparent s protibabišovským a protizemanovským nápisem. Prezident veřejně nevystoupil na akcích k 50. výročí okupace ruskými vojsky v roce 1968. 

„Plody naší země? Zeman zasel zášť a můj strach o děti. Bureš sklidil kolektivní ztrátu paměti,“ píše se na transparentu. „Hanba“ následně volaly i při vystoupení předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). S transparenty v posledních dnech vystoupilo mnoho demonstrantů na pietních nebo vzpomínkových akcích, často šlo o kritiku Zemana, mimo jiné za rozhodnutí výročí nekomentovat. 

V demonstraci proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho vládnímu hnutí se v úterý proměnil pietní akt před budovou Českého rozhlasu v Praze k připomenutí obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, od které dnes uplynulo 50 let. Babiš za hlasitého pískotu mluvil o tom, že svoboda v Česku není ohrožena. Srpnové události roku 1968 připomněla v celé republice řada pietních a vzpomínkových akcí, výstav či koncertů. Vyvrcholením vzpomínkových akcí byl koncert na Václavském náměstí, který začal po 20:00.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....