2. září 2019 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přijal Benešovou, schůzka byla dle Hradu dohodnutá už dříve

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a náměstek ministerstva spravedlnosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a náměstek ministerstva spravedlnosti... | foto: MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman se v pondělí setkal s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Na webu Hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že schůzka se uskutečnila na žádost Benešové. Setkání bylo podle mluvčího dohodnuté dlouho dopředu, a „nebylo tedy vyvoláno aktuálním děním“.

Benešová, která byla Zemanovou poradkyní pro justici, se vrátila do čela ministerstva spravedlnosti letos na jaře, když její předchůdce Jan Kněžínek (za ANO) oznámil svůj úmysl odejít z vlády Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak krátce poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapího hnízda, v níž čelí stíhání premiér Andrej Babiš a někteří jeho rodinní příslušníci.

Nástup Benešové vyvolal sérii protestů za nezávislost justice. Advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně se v souvislosti s kauzou Čapího hnízda opakovaně vyjádřila v tom smyslu, že v Česku lze vést trestní stíhání na objednávku. Tento názor dříve předestřela i prezidentovi. Babiš dlouhodobě tvrdí, že jeho stíhání je účelovou kampaní.

Pražské městské státní zastupitelství v pondělí oznámilo, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil na kauzu Čapího hnízda právní názor. Podle Deníku N chce trestní stíhání premiéra i ostatních obviněných zastavit. Zákonnost a důvodnost Šarochova rozhodnutí nyní posuzuje jeho nadřízený.

Zeman v pondělí Babišovi telefonicky popřál k jeho 65. narozeninám a také k zastavení trestního stíhání, ačkoliv rozhodnutí o zastavení stíhání ještě nebylo vydáno.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.