Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman jmenoval Balaše. Vyčetl mu prohřešky z minulosti, ocenil jeho odbornost

Česko

  17:11aktualizováno  18:23
Prezident Zeman ve středu večer jmenoval ministrem školství poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše. Při jmenování mu vyčetl minulost, podle Zemana hříchy z mládí. Ocenil ale jeho odbornost, ačkoliv je podle prezidenta mimo specializaci ministra školství. Ve funkci Balaš nahradí dosavadního šéfa resortu Petra Gazdíka (STAN), jehož demisi Zeman ve středu přijal.

Jednou z výhrad, kterou Zeman k Balašovi má, je přijetí tehdejšího senátora Jana Rumla na Právnickou fakultu Západočeské univerzity v době, kdy byl Balaš jejím děkanem. „Ruml tehdy nedosáhl potřebného počtu bodů. Vy jste potřebný limit snížil z 60 na 50 bodů. Bizarním výsledkem bylo, že se na univerzitu dostalo dalších 300 studentů, kteří se nevešli do předchozího limitu,“ popsal Zeman.

Mezi pozitiva nového ministra školství Zeman zařadil jeho odbornost. „I když se domnívám, že je poněkud mimo specializaci ministra školství. Je to spíše erudice ústavního právníka. Proto jsem vám doporučil, abyste se seznámil s regionálním školstvím,“ řekl prezident.

Zeman zdůraznil, že v době předsednictví EU je potřeba, aby byla vláda kompletní. Prezident také poděkoval bývalému ministrovi školství Robertu Plagovi. O končícím Petru Gazdíkovi se nezmínil.

Zeman přijal Gazdíkovu demisi ke čtvrtku, informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Důvodem Gazdíkova odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, v pondělí se s ním sešel premiér Petr Fiala (ODS) a v úterý Zeman. S prezidentem hovořil o tom, že je potřeba pokračovat v modernizaci školství. Zeman mu doporučil, aby si doplnil znalosti o regionálním školství.

Podle předsedy vlády Balaš působil na vysokých školách a má tak zkušenosti z prostředí vzdělávání a výzkumu a z tohoto pohledu tedy předpoklady pro výkon funkce. S kandidátem na ministra se shodl, že jednou z klíčových věcí na ministerstvu bude změna rámcových vzdělávacích programů.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který začal bývalý ministr Robert Plaga (za ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování ke školství zaměřenému na dovednosti.

Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné více peněz určených na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních škol. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Třiašedesátiletý Balaš byl v 90. letech prvním děkanem nové právnické fakulty v Plzni. V minulosti působil jako šéf poradců bývalého prezidenta Václava Klause. Ten ho navrhl za člena Ústavního soudu, senátoři s tím nesouhlasili. Balaš se jako uznávaný právník vyjadřoval k řadě kauz, a to i k některým krokům prezidenta Zemana.

Autoři: ,