18. dubna 2018 15:30, aktualizováno  16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené, vzkazuje Ovčáček. Zeman na Hradě přijal Kinga

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené.

„Přátelský rozhovor pana prezidenta a amerického velvyslance, který se konal v pracovně na Hradě, byl zaměřen na ekonomickou spolupráci obou zemí, ale také na významné výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu, u kterého právě USA stály,“ sdělil na facebooku Ovčáček.

Rozhovor Kinga se Zemanem trval necelou hodinu. Prezident velvyslance přijal ve své pracovně. Ovčáček zveřejnil fotografii ze schůzky se svým komentářem. „Upřímné spojenectví a upřímné přátelství,“ napsal.

Velvyslanec King je absolventem Western Illinois University.  Vyrůstal v Chicagu ve státě Illinois.
Velvyslanec King vedl v letech 2007-2017 republikánskou stranu ve Wisconsinu.

Rozhovor Kinga se Zemanem trval necelou hodinu. Prezident velvyslance přijal ve své pracovně. Ovčáček zveřejnil fotografii ze schůzky se svým komentářem. „Upřímné spojenectví a upřímné přátelství,“ napsal.

Před jednáním Ovčáček  řekl, že jde o dlouhodobě plánované setkání, které se bude věnovat aktuálnímu dění ve světě a otázce spojeneckých česko-amerických vztahů. Tématem mohl být i nákup vojenských vrtulníků za několik miliard korun. Americká firma Bell je jedním z favoritů tendru.

Zeman v poslední době kritizoval USA a jejich spojence za zásah v Sýrii. Amerického prezidenta Donalda Trumpa v minulosti chválil. Po jeho zvolení do úřadu amerického prezidenta si spolu telefonovali a Pražský hrad následně zveřejnil, že se v dubnu 2017 setkají v Bílém domě. Schůzka se ale dosud neuskutečnila a na přijetí dosud Zeman čeká marně.

Rozpory mezi Pražským hradem a americkou diplomacií vyvolal také postoj Zemana k vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Zatímco ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) rozhodl o jeho vydání do Spojených států, Zeman podporoval vydání do Ruska, které o Nikulina mělo také zájem.

18.dubna 2018 v 14:07, příspěvek archivován: 18.dubna 2018 v 15:25

Upřímné spojenectví a upřímné přátelství. Pan prezident přivítal ve své pracovně na Hradě velvyslance USA Stephena B. Kinga. https://t.co/Pi4tWi3dnW

King se Zemanem se poprvé setkali za začátku prosince, když velvyslanec předával prezidentovi své pověřovací listiny. Ve funkci vystřídal Andrewa Schapira, s nímž český prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. Poprvé se střetli kvůli tomu, že americký velvyslanec označil za „poněkud prekérní“, když se Zeman chystal do Moskvy na vojenskou přehlídku k oslavám výročí konce druhé světové války. Většina evropských státníků účast odmítla kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Zeman Schapirovi vzkázal, že má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

Český prezident také označil za pokrytecké, když Schapiro společně s dalšími velvyslanci propagoval v Česku boj proti korupci. Amerického velvyslance, údajně kvůli chybě protokolu, kritizoval i za to, že se nezúčastnil hradních oslav 28. října. Schapiro však na Hradě byl.

ČTK
  • 3Diskuse