Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman přijme Ťokovu demisi. Očekává vyjádření k odchodu ministryně Novákové

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijme demisi ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), pochválil ho za zahajování staveb. Ťokova nástupce by mohl jmenovat ještě před svou návštěvou Číny, nebo těsně po ní, nejdřív se s ním ale chce setkat. Zeman to řekl v televizi Nova.

Prezident také očekává, že se ke svému případnému odvolání brzy vyjádří ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Na návštěvě Číny by měl být mezi 23. a 28. dubnem.

„S lítostí, ale přijmu. Je to rozhodnutí pana ministra. Myslím si, že udělal velký kus práce, pokud jde o zahajované stavby,“ řekl Zeman. Zopakoval, že Ťok měl být tvrdší ke svým podřízeným, že měl odvolat generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupu.

Jméno možného Ťokova nástupce ve funkci ministra na středeční schůzce Zemanovi sdělí premiér Andrej Babiš (ANO). Už dřív řekl, že nebude z hnutí ANO. Podle informací LN jsou adepty na ministra právník Vladimír Kremlík a stavař Tomáš Krones. „Já myslím, že to jmenování proběhne poměrně rychle. Já teď mám před sebou návštěvu Číny, tak buď to stihnu těsně před ní, anebo těsně po ní,“ uvedl prezident.

Opozice vyčítá Novákové přístup k Tchaj-wanu

Ťok svůj odchod z vlády oznámil v pondělí. Ve funkci je od prosince 2014, bude tak nejdéle sloužícím ministrem dopravy od vzniku České republiky. Podle Babiše odvedl Ťok „strašně“ práce včetně kroků proti korupci či transparentního výběru provozovatele mýtného. Opozice naproti tomu míní, že byl ve funkci neúspěšný a nezvládal svůj resort. Její zástupci zmínili třeba problémy s tendrem na mýtný systém nebo kolapsy na opravované dálnici D1.

Zeman očekává, že se ke svému vládnímu angažmá brzy vyjádří ministryně Nováková. „Paní ministryně Nováková se na rozdíl od pana ministra Ťoka ke svému případnému odvolání ještě nevyjádřila. Předpokládám, že tak učiní v nejbližších dnech,“ řekl prezident.

K odchodu Novákové vyzývá opozice. Ministryni vyčítá incident, při kterém musel nedávno zástupce Tchaj-wanu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů s představiteli ministerstva. Kritiku už před tím vyvolal Novákové výrok, že za vysokou cenu mobilních dat si mohou sami Češi, protože spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím, a data proto využívá jen malá skupinka lidí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...