Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman navštívil prvňáčky. Řada rodičů si na protest připevnila na šaty červené trenýrky

Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou při příležitosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou při příležitosti... | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman v pondělí popřál prvňáčkům v Základní škole T. G. Masaryka v pražském Břevnově, ať se brzy naučí číst. Knihy jsou podle něj nejkrásnější věcí na světě. Zároveň v první školní den poznamenal, že vždy nerad vstával a že by bylo lepší, aby se do školy chodilo o hodinu později. Několik rodičů mělo na oblečení připevněné na znamení protestu proti Zemanovi malé červené trenýrky.

Prezident do školy přišel spolu se svou ženou Ivanou, která dětem rozdala knížky a sladkosti. Dětem Zeman řekl, že ve škole se před nimi otevře jiný svět plný tajemství, kouzel a krásných věcí. Číst by prý měly hlavně papírové knihy, které jsou krásné. Kniha je podle prezidenta nejkrásnější věc na světě. Podotkl, že pokud ji napsali moudří lidé, čtení je, jakoby si s nimi čtenář povídal.

Někteří rodiče si na protest proti Zemanovi připevnili červené trenýrky na...
Několik rodičů si v první školní den připevnili červené trenýrky na oblečení.

Při vzpomínce na svoje školní léta poznamenal, že jako malý „hrozně nerad“ vstával, což prý platí pořád. Kdyby podle něj bylo možné chodit do školy o hodinu později, považoval by to za lepší.

Červené trenýrky

Několik rodičů dětí z břevnovské školy mělo na klopě malé červené trenýrky, které se v poslední době staly symbolem protestu proti Zemanovi. Podle jednoho z rodičů nešlo o organizovaný protest. Během návštěvy prezidenta ve škole byli rodiče v jiné místnosti. 

Při odchodu ze školy Zeman novinářům řekl, že si protestu nevšiml. Jedna z maminek školáka, která odváděla dítě ze školy v době odjezdu prezidenta, na Zemana zakřičela „fuj“ a následně „ježíšmarjá táhni“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval slovy „chovejte se slušně“. Žena mu odvětila, že slušně se má chovat Zeman.

03.září 2018 v 09:25, příspěvek archivován: 03.září 2018 v 10:50

Nenávistné chování na půdě školy, kam rozhodně nepatří, si z mé strany zasloužilo jediné. Rázné a hlavně výchovné: “Chovejte se slušně!”. https://t.co/vZ7dIo5eIG

Jiří Ovčáček okomentoval situaci na Twitteru: „ Nenávistné chování na půdě školy, kam rozhodně nepatří, si z mé strany zasloužilo jediné. Rázné a hlavně výchovné: “Chovejte se slušně!”.„

Ministr školství zavítal do Brna

Ministr školství Robert Plaga (ANO) navštívil Základní školu Hudcova v Brně a řekl, že rodiče by měli brát učitele svých dětí jako autoritu.

Plaga uvedl, že je nutné zvýšit prestiž pedagogů. „Je to přes uznání učitele jako autority. Můžete to přenést i na děti. Ve školství to chybí,“ řekl Plaga v Brně rodičům. Dodal, že do roku 2021 by se měly platy pedagogů průměrně dostat na 45 000 korun. Dětem dnes popřál, aby je vyučování bavilo a hodně se toho dozvěděly.

Přes sto tisíc prvňáčků

Do lavic poprvé usedlo 108 200 prvňáčků, zřejmě méně než loni. Navzdory dalšímu pravděpodobnému úbytku nejmladších školáků bude v prvních třídách stále silnější ročník než v období do roku 2012. Celkový počet dětí v základních školách se tak zřejmě zvýší o zhruba 15 100 žáků na zhruba 941 200.

Na středních školách by podle odhadů ministerstva školství mělo v novém školním roce studovat 395 500 žáků, což by bylo o 2800 víc než loni. Znamená to, že se zřejmě v minulém školním roce zastavil úbytek středoškoláků, který trval od školního roku 2006/2007, kdy jich studovalo přes 524 000.

Někteří školáci si na začátek nového školního roku budou muset počkat, případně se musí připravit na komplikace. Například v jablonecké ZŠ Šumava začne výuka kvůli stavebním pracím o týden později. V ZŠ Švermova v Liberci-Františkově musela ředitelka rozvrh částečně přizpůsobit kvůli pokračující rekonstrukci jídelny. Děti z liberecké ZŠ nám. Míru se pak budou minimálně do února učit na třech různých místech ve městě, důvodem je rekonstrukce hlavní budovy.

V Královéhradeckém kraji vstoupila více než pětina z 50 škol a školských zařízení zřizovaných krajem do školního roku 2018/2019 s novými řediteli. Je to výsledek konkurzů, které kraj ve všech svých školách vyhlásil letos na jaře. Jedenáct ředitelů je nových, 39 ředitelů či ředitelek svá místa obhájilo.

Stejně jako vždy bude školní rok přerušen řadou prázdnin. Jako první přijdou podzimní prázdniny, které letos připadají na pondělí 29. a úterý 30. října. Společně s víkendem tak budou mít školáci čtyři dny volna. První pololetí skončí ve čtvrtek 31. ledna 2019, poslední den školního roku bude v pátek 28. června 2019.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...