13. března 2018 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman příští týden povečeří s Babišem. Proberou pokroky ve vyjednávání o vládě

Miloš Zeman a Andrej Babiš spolu povečeřeli v únoru v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Andrej Babiš spolu povečeřeli v únoru v Lánech. | foto: Twitter

PRAHA Prezident Miloš Zeman příští týden povečeří s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který ho bude informovat o pokrocích ve vyjednáváních o vládě. Novinářům to v úterý řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman podle něj nestaví Babiše před žádný šibeniční termín, premiér má dostatek času do léta. Hlava státu po něm nicméně požaduje, aby intenzivně vyjednával.

Babiš minulý týden řekl, že se jednání o vládě bude snažit urychlit. Reagoval tak na Zemanovo prohlášení, že je z pomalého posunu vyjednávání nepatrně nervózní. Podle Babiše to možná pramení z toho, že Zeman nemá všechny informace, protože ANO nehlásí všechny termíny jednání expertních týmů médiím.

Ovčáček v úterý uvedl, že Babiš požádal o uskutečnění jedné ze schůzek, které by se měly podle jejich předchozí dohody konat jednou za měsíc. „Předpokládám, že se uskuteční v příštím týdnu formou přátelské večeře,“ uvedl mluvčí. Otázka jednání o vládě bude patřit mezi témata rozhovoru, dodal.

Babiš tento týden chystá další kolo jednání o druhém kabinetu. První menšinová vláda ANO, kterou sestavil, nezískala v lednu důvěru Sněmovny. Babiš bude ve čtvrtek jednat s KSČM, hnutím Svoboda a přímá demokracie a sociálními demokraty. Hovoří také o schůzce o vládní spolupráci s předsedou ODS Petrem Fialou. Fiala si Babišovu nabídku směrem k ODS vykládá jako nátlak na jiné možné koaliční partnery.

Zemana také čeká setkání s ukrajinským duchovním a teologem Igorem Kozlovským, za jehož propuštění proruskými povstalci v Donbasu se přimlouval při setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Kozlovskij byl koncem loňského roku mezi zajatci, které si vyměnili Ukrajinci s proruskými rebely.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz