15. srpna 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman projev k výročí invaze nechystá. Byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná, tvrdí mluvčí

Miloš Zeman při projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při projevu. | foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman nehodlá pronést projev k padesátiletému výročí invaze v roce 1968. „Žádný projev se nechystá. Pan prezident byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná,“ uvedl na sociální síti mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že „to je mnohem cennější než tisíc projevů po padesáti letech“.

Viníkem okupace Československa v srpnu 1968 nebyl podle prezidenta Václava Klause ruský národ, ale expanzivní komunismus v Sovětském svazu. Tato slova zazněla z úst prezidenta Václava Klause před deseti lety na Pražském hradě během vzpomínkového setkání při příležitosti 40. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Projev se nechystá

„Naši státnost zásadně pošlapal expanzivní komunismus,“ uvedl tehdy úřadující prezident za řečnickým pultem. Podotkl také, že hlavní odpovědnost za invazi měla sovětská totalitní moc.

Současný prezident Miloš Zeman nebude mít žádný oficiální projev. Komentář poskytl pouze prostřednictvím vyjádření, které citoval jeho mluvčí na svém osobním twitterovém účtu. 

14.srpna 2018 v 18:01, příspěvek archivován: 15.srpna 2018 v 11:20

@jijanek Žádný projev se nechystá. Pan prezident byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná. A to je mnohem cennější než tisíc projevů po padesáti letech.

„Okupace byla zločin. Názor pana prezidenta je od roku 1968 stejný. Buďme šťastni, že dnes tuto pravdu můžeme svobodně říkat a nejsme za to postihováni profesní likvidací, jako se to stalo Miloši Zemanovi v úvodu normalizace právě pro jeho odpor k okupaci Československa,“ napsal mluvčí v krátkém příspěvku. 

V reakci na jednoho z uživatelů sociální sítě, který napsal „doufám, že ve stejném duchu bude i jeho projev k výročí okupace“, pak mluvčí pokračoval:„Žádný projev se nechystá. Pan prezident byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná. A to je mnohem cennější než tisíc projevů po padesáti letech.“

Odvážný krok z minulosti

Serveru Lidovky.cz pak na doplňující dotazy napsal, že „odvážným projevem“ má na mysli kritiku okupace v době počínající normalizace. „A za tento postoj byl (Miloš Zeman) vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních proslovů, které 21. srpna 2018 jistě zazní.“

Zeman se nevyjádřil ani k výroku šéfa českých komunistů Vojtěcha Filipa o potlačení pražského jara v roce 1968, který vyvolal značnou pozornost ukrajinských médií. Předseda KSČM v rozhovoru pro britský list The Guardian nepřímo obvinil Ukrajince z ozbrojeného vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. „Názor pana prezidenta je jednoznačný. Okupace byla zločin,“ napsal v krátkosti serveru Lidovky.cz Ovčáček. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!