Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman ve sněmovně: Vláda sliby nesplní, našel jsem 15 rozdílů

Česko

  12:12aktualizováno  15:33
PRAHA - Prezident Miloš Zeman ve své řeči k poslancům před hlasováním o důvěře vládě kritizoval programové prohlášení ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Podle něj se liší od koaliční smlouvy, konkrétně v 15 případech. Prezident se také obává, že vláda své sliby nesplní a doporučil následovat skandinávský model.

Prezident Miloš Zeman na hlasování o důvěře vlády. foto: MAFRA - Michal ŠULA

Prezident Zeman mluvil před Poslaneckou sněmovnou, kterou v úterý čeká hlasování o důvěře pro vládu Bohuslava Sobotky, 40 minut. "Když jsem četl toto prohlášení, byl jsem v rozpacích," řekl Zeman v úvodu a vysvětlil, že mezi koaliční smlouvou a programovým prohlášením jsou prý velké rozpory. "Napočítal jsem 15 rozdílů," vypočítal a jako příklad uvedl snižování DPH u různých položek. Sobotkovo, Babišovo a Bělobrádkovo spojení označil jako sňatek z rozumu.

Lidovci o projevu prezidenta Zemana

Podle Bělobrádka v projevu zazněla Zemanova oblíbená témata. Údajné rozpory mezi dokumenty jsou podle Bělobrádka otázkou interpretace. "To podstatné je, co vláda bude dělat," řekl Bělobrádek novinářům.

Jeho stranický kolega, ministr zemědělství Marian Jurečka si myslí, že Zeman mohl být k vládě a občanům pozitivnější. Prezident podle něj mluvil ve stejném duchu jako při jmenování vlády, kdy Sobotkovi vyčetl chyby v návrhu na jmenování vlády.

Prezident Miloš Zeman na hlasování o důvěře vlády.

Těžko splnitelné cíle

Zeman se také obává, že vláda nedokáže splnit svá programová prohlášení. "V kampani zaznělo mnoho slibů a je třeba hledat kompromisy, ale ty sliby se musí dodržovat," zdůraznil.

Dále předložil možné 4 scénáře, jak bude vláda postupovat. Podle prvního ministr financí Andrej Babiš zázračně najde recept na to, jak ušetřit. Podle druhého přejde Česko na skandinávský model vysokého zdanění. Zbylé dva scénáře jsou pesimistické. Podle jednoho z nich vláda řekne, že nebylo možné dělat víc, podle posledního zalepí vláda díry v rozpočtu dalším zadlužením.

Babiš oponuje Zemanovi

"Začínáme od nuly. Ten projekt je na dlouho, není možné čekat, že za půl roku za rok seženeme peníze," řekl novinářům vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zeman v projevu položil otázku, kde chce vláda vzít na své plány peníze.

Zemanův cíl: skandinávský model

Ve své řeči také reagoval na kritiku poslanců, že v jeho vánočním poselství chyběla vize. Podle prezidenta existují různé modely sociálních států a je potřeba najít ten správný. Sám vyzdvihl skandinávské země a upozornil na jejich vysoké zdanění i na švédský dluh, který za posledních 10 let klesl o 50 procent. Následně doporučil poslancům, aby se zeměmi na severu Evropy inspirovali a následovali je.

V projevu se Zeman také obrátil na poslance s přímluvou za brzké schválení služebního zákona a zákona o prokázání původu příjmů a majetku. Podle místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka (TOP 09) Zeman vládě vzkázal, že nevydrží dlouho a že nemá za své sliby. Bývalý šéf komunistů Miroslav Grebeníček v projevu zase neviděl snahu vládní koalici dehonestovat, "ale dát najevo, že danou problematiku ovládá a je schopen přispět i ke směřování naší republiky".

Je silnější Sobotka, nebo Babiš? Zeman čeká odpověď do půl roku

O skutečném lídrovi vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL by mělo být jasno do šesti měsíců. Prezident Miloš Zeman to řekl LN, když odcházel po projevu z Poslanecké sněmovny. Na dotaz, zda je ve vládě silnější osobností premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nebo vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) prezident odtušil: „To se pozná asi tak za půl roku.“

Souboj o moc mezi premiérem a ministrem financí není v koaliční vládě v Česku novinkou. V kabinetu Petra Nečase (ODS) média spekulovala, zda není klíčovým hráčem spíš šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09).

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat