Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman: Putnu profesorem nejmenuji, důvody neřeknu, nechci ho ponižovat

Česko

  11:39aktualizováno  16:10
PRAHA - Miloš Zeman nejmenuje literárního kritika Martina C. Putnu profesorem. Důvod český prezident neuvede. Putna se podle něj může obrátit na soud.

Prezident Miloš Zeman na sjezdu Rady seniorů. foto: ČTK

Zeman své důvody, proč nejmenuje akademika Putnu profesorem,  sdělí jen u soudu. "Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil," prohlásil Zeman na sjezdu seniorů v Praze.

Literární historik a kritik

Putna (1968) je literární historik a kritik, zabývá se zejména katolickou literaturou. Ocenění došla řada jeho knih, loni například obdržel Cenu Toma Stopparda za knihu Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století.

Martin C. Putna

Martin C. Putna

Putna pracoval na získání titulu profesora v oboru sociální a kulturní antropologie rok a půl. Jeho práce byla kladně přijata.

Putna patří k tradičním externím přispěvatelům Lidových novin, jeho blogy můžete nalézt i na serveru Lidovky.cz.

Martin C. Putna serveru Lidovky.cz sdělil, že "prezident není ten, který rozhoduje, ale ten, který uděluje diplom". Další kroky zatím nechává na Karlově univerzitě. "Nechávám to na ní. Co bude potom, bude potom," řekl Putna - rozhovor čtěte zde.  

Toto dělali komunisté, říká Putna

Podle něj se v minulosti podobná událost stala jen jednou za Václava Klause. "Jmenování bylo potichu zdržováno. Nakonec ke jmenování po nějakých průtazích stejně došlo. Neznám ty detaily," popsal Putna. "Předtím to velmi hojně dělali komunisté. To je komunistická praktika v letech 1945 až 1948, kdy komunisté ještě neměli úplnou vládu, ale už měli velmi silný vliv."

Zeman odmítl, že by za rozhodnutím stál fakt, že Putna patřil během prezidentské kampaně k Zemanovým kritikům. „Já jsem se to, že podporoval pana Schwarzenberga, dozvěděl ráno z teletextu, a možná že kdybych to byl věděl, tak bych při svém rozhodnutí naopak trochu zaváhal opačným směrem právě proto, aby nevzniklo toto podezření,“ podotkl prezident.

Univerzita Karlova: Situace se naprosto vymyká obvyklému postupu

Proti Zemanově neobvyklém postupu se ohradila Karlova univerzita. "Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval," uvedl v tiskovém prohlášení rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Podle rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka je Putna příkladem osobnosti, která má dostat profesorský titul. "Jsem navíc přesvědčený, že prezident má v takových záležitost respektovat odborné stanovisko grémií UK i jiných univerzit," nechal se slyšet Bek. Zároveň podpořil kroky Univerzity Karlovy, jejíž rektor Václav Hampl požádal prezidenta o vysvětlení.

"Jestliže je toto tvrzení pravdivé, pak je to velmi smutný zásah do základních univerzitních akademických svobod," myslí si také rektor brněnského VUT Karel Rais. Za velmi zvláštní označil postup prezidenta i rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř, upozornil ale, že ke komentáři není dostatek informací.

A prezidentovo zamítnutí kritizují i politici včetně šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky - čtěte zde.

Ministerstvo školství nechtělo do sporu jakkoliv vstupovat. Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června. Vysokoškolský zákon navíc s nejmenováním profesora vůbec nepočítá, v paragrafu o jmenování profesorů stojí pouze to, že "profesora pro určitý obor jmenuje prezident republiky na návrh vědecké rady vysoké školy podaný prostřednictvím ministra". Václav Klaus během deseti let na Pražském hradě jmenoval 1581 profesorů, jeho předchůdce Havel jako český prezident přibližně o tři stovky méně.

Vyjádření Václav Hampla, rektora Karlovy univerzity

(Rektor UK Václav Hampl vydal své prohlášení ještě před tím, než MIloš Zeman prohlásil, že veřejně své důvody, proč nejmenuje Putnu profesorem, neuvede)

Ministr školství mě telefonicky informoval o tom, že prezident republiky se údajně rozhodl nevyhovět návrhu Vědecké rady Univerzity Karlovy a nejmenovat doc. Mgr. Martina Putnu, Dr. profesorem.

Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval.

Pokud by tedy prezident Zeman opravdu návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy neakceptoval, aniž by k tomu byly skutečně vážné, objektivní důvody, šlo by o zcela bezprecedentní akt.

Proto jsem se dnes rozhodl písemně požádat prezidenta republiky o zevrubnou informaci k této záležitosti. Nedojdeli k jejímu vyjasnění, předpokládám, že se tímto znevážením odborných hledisek budou zabývat Vědecká rada i Akademický senát UK na svých zasedáních v příštím týdnu.

prof. Václav Hampl
rektor Univerzity Karlovy

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat