Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pátrání po Peroutkově článku musí skončit v červnu. Ale viděl jsem ho, řekl Zeman

Česko

  12:39
MILOVICE - Pátrání po článku Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo. Zeman to řekl na setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku při své návštěvě Středočeského kraje. Zopakoval, že článek kdysi viděl na vlastní oči.

Miloš Zeman si užívá potlesku publika poté, co prohlásil, že je Žid. foto: ČTK

„Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl, a pokud mě vlastní oči neklamou, tak tento článek existuje. Ve volném čase po něm pátrá můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že toto pátrání musí skončit do konce června, aby se to zbytečně dlouho neprotahovalo,“ odpověděl prezident na dotaz, jak dlouho hledání článku ještě potrvá.

Praha 2 je militantně pravicová, říká Zeman k verdiktu o házení vajec

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s tímto názvem nenapsal. Sdružení Ferdinanda Peroutky vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Zeman se na jedné straně několikrát vyznal k obdivu k Peroutkovi, současně ale nyní říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů. Hrad již zveřejnil některé články, které považuje za kontroverzní. Za jeden z nich přitom podle kritiků Peroutka skončil v koncentračním táboře.

Prezident hledal na wikipedii

Prezident podotkl, že tento článek byl napsán v dubnu 1939 a Peroutka přitom publikoval až do září 1939, kdy byl s mnoha dalšími jako takzvaný národní rukojmí v souvislosti s vypuknutím druhé světové války internován v koncentračním táboře. „A jak uvádí Wikipedie, abych si nevymýšlel, tato internace nebyla podobná standardnímu umístění v koncentračním táboře a nemá žádnou souvislost s jeho článkem, jinak by nemohl publikovat klidně dál několik dalších měsíců. Má souvislost s vypuknutím druhé světové války,“ prohlásil prezident.

Hrad v posledních dnech zveřejnil již pět článků, které považuje za kontroverzní. Jako poslední ve středu na hradní web Ovčáček umístil text z Lidových novin z července 1939.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval Zemana, aby Ovčáčka kvůli postupu v souvislosti s Peroutkou odvolal. Mluvčího kritizoval i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Ovčáčkovi na facebooku napsal, že mu je z „kauzy Peroutka“ nevolno.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století.

Dílo novináře, spisovatele, dramatika a kritika Ferdinanda Peroutky se stalo součástí zlatého fondu českého politického myšlení a publicistiky. Za první republiky řídil kulturně politickou revui Přítomnost a přispíval do různých periodik v čele s Lidovými novinami. Za okupace odmítl spolupráci s gestapem a byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Po osvobození řídil jako šéfredaktor Svobodné noviny a týdeník Dnešek, věnoval se vlastní literární tvorbě a stal se poslancem Národního shromáždění za národní socialisty. Po komunistickém puči v roce 1948 autor monumentálního historického díla Budování státu emigroval, pak se usadil v USA. Byl jedním ze zakladatelů a do roku 1961 vedoucím českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Autoři: ,