Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pátrání po Peroutkově článku musí skončit v červnu. Ale viděl jsem ho, řekl Zeman

Česko

  12:39
MILOVICE - Pátrání po článku Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo. Zeman to řekl na setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku při své návštěvě Středočeského kraje. Zopakoval, že článek kdysi viděl na vlastní oči.

Miloš Zeman si užívá potlesku publika poté, co prohlásil, že je Žid. foto: ČTK

„Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl, a pokud mě vlastní oči neklamou, tak tento článek existuje. Ve volném čase po něm pátrá můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že toto pátrání musí skončit do konce června, aby se to zbytečně dlouho neprotahovalo,“ odpověděl prezident na dotaz, jak dlouho hledání článku ještě potrvá.

Praha 2 je militantně pravicová, říká Zeman k verdiktu o házení vajec

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s tímto názvem nenapsal. Sdružení Ferdinanda Peroutky vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Zeman se na jedné straně několikrát vyznal k obdivu k Peroutkovi, současně ale nyní říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů. Hrad již zveřejnil některé články, které považuje za kontroverzní. Za jeden z nich přitom podle kritiků Peroutka skončil v koncentračním táboře.

Prezident hledal na wikipedii

Prezident podotkl, že tento článek byl napsán v dubnu 1939 a Peroutka přitom publikoval až do září 1939, kdy byl s mnoha dalšími jako takzvaný národní rukojmí v souvislosti s vypuknutím druhé světové války internován v koncentračním táboře. „A jak uvádí Wikipedie, abych si nevymýšlel, tato internace nebyla podobná standardnímu umístění v koncentračním táboře a nemá žádnou souvislost s jeho článkem, jinak by nemohl publikovat klidně dál několik dalších měsíců. Má souvislost s vypuknutím druhé světové války,“ prohlásil prezident.

Hrad v posledních dnech zveřejnil již pět článků, které považuje za kontroverzní. Jako poslední ve středu na hradní web Ovčáček umístil text z Lidových novin z července 1939.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval Zemana, aby Ovčáčka kvůli postupu v souvislosti s Peroutkou odvolal. Mluvčího kritizoval i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Ovčáčkovi na facebooku napsal, že mu je z „kauzy Peroutka“ nevolno.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století.

Dílo novináře, spisovatele, dramatika a kritika Ferdinanda Peroutky se stalo součástí zlatého fondu českého politického myšlení a publicistiky. Za první republiky řídil kulturně politickou revui Přítomnost a přispíval do různých periodik v čele s Lidovými novinami. Za okupace odmítl spolupráci s gestapem a byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Po osvobození řídil jako šéfredaktor Svobodné noviny a týdeník Dnešek, věnoval se vlastní literární tvorbě a stal se poslancem Národního shromáždění za národní socialisty. Po komunistickém puči v roce 1948 autor monumentálního historického díla Budování státu emigroval, pak se usadil v USA. Byl jedním ze zakladatelů a do roku 1961 vedoucím českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat