28. října 2013 20:50, aktualizováno  21:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman rozdal řády i svým známým. Vyznamenal Čubu, Bohdalovou i Slováčka

Komunistický funkcionář a bývalý ředitel JZD Slušovice František Čuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunistický funkcionář a bývalý ředitel JZD Slušovice František Čuba. | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Miloš Zeman poprvé ve svém funkčním období udílel vyznamenání na Pražském hradě.Tradiční oslava 28. října se však nesla v napjaté povolební atmosféře, a byla poznamenaná sporem s akademickou obcí, jejíž představitelé odmítli na slavnostní akt přijít. Navíc odmítl převzít vyznamenání z rukou Miloše Zemana hudebník Vladimír Mišík s odvoláním na fakt, že nesouhlasí s některými prezidentovými kroky.

Velké diskuze mezi částí veřejnosti vzbudilo již dříve avizované vyznamenání pro komunistického funkcionáře a bývalého ředitele JZD Slušovice Františka Čubu. Slavnostní večer ukázal, že Zeman při udělování řádu nezapomněl ani na své příznivce a přátele, kteří se například podíleli na předvolební kampani SPOZ. 

Třeba Jiřina Bohdalová, známá nejen jako herečka ale i jako Zemanova sympatizantka. Pomáhala Zemanovi s propagací, když kandidoval na prezidenta, a byla mezi prvními, kteří mu k vítězství gratulovali. Další z oceněných, kteří mají se Zemanem přátelské vztahy je Miroslav Grégr, někdejší ministr v jeho vládě, a Felix Slováček. Oba také kandidovali za SPOZ.

Řádem Tomáše Garrigua Masaryka ocenil Zeman dvě osobnosti - filozofa Erazima Koháka a divadelníka Jiřího Suchého. Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, Zeman neudělil.

Oceněné osobnosti:

Řád Tomáše Garrigua Masaryka:
Erazim Kohák - filozof
Jiří Suchý - divadelní umělec

Medaile Za zásluhy v oblasti vědy
Václav Bělohradský - filozof
Jan Dvořáček - urolog
Jan Keller - sociolog
Jan Kříž - právník
Pavel Pafko - chirurg
Eva Syková - lékařka

Medaile Za zásluhy v oblasti umění
Jiřina Bohdalová - zpěvačka a herečka
Lubomír Brabec - kytarový virtuóz
Soňa Červená - operní pěvkyně
Lubomír Lipský - herec
Felix Slováček - muzikant
Marie Uchytilová-Kučová (in memoriam) - Medaile I. stupně - sochařka

Medaile Za zásluhy v oblasti hospodářské
František Čuba - bývalý ředitel JZD Slušovice 
Miroslav Grégr - politik
Paul Rausnitz - podnikatel
Jan Světlík - podnikatel

Medaile Za zásluhy v oblasti sportu
Richard Konkolski - mořeplavec
Jarmila Kratochvílová - atletka
Jan Kůrka - střelec
František Šťastný (in memoriam) - motocyklový závodník
Jiří Vícha (in memoriam) - házenkář

Medaile Za zásluhy v oblasti kultury
Zdeněk Mahler - spisovatel a pedagog
Kamila Moučková - hlasatelka a moderátorka
Karel Srp - předseda Jazzové sekce

Medaile Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů
Plukovník Jaroslav Vodička - předseda ČSBS
Plukovník Pavel Vranský - letec
Pavel Wonka (in memoriam) - antikomunista a disident

Prezident Miloš Zeman v dnešním projevu před vyznamenáním téměř třicítky osobností vyzdvihl životní příběhy, které mají všichni ocenění za sebou. Cesta žádného z nich podle něj nebyla od začátku strmá vzhůru, ale museli často čelit zraněním, chybám či pomluvám. Dějiny nechápe jako souboj abstraktních idejí, ale jako souboj myšlenek konkrétních lidí, uvedl během slavnostního večera ve Vladislavském sálu Pražského hradu (celý proslov ČTĚTE ZDE).

Chyběla většina rektorů i Sobotka

Hlava státu se rozhodla udělit celkem 29 vyznamenání, což bylo o sedm více než loni. V příštích čtyřech letech očekává, že bude počet takto oceněných narůstat a rezonovat s tím, jak tyto lidi zná veřejnost.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

V projevu, který se nijak nevěnoval aktuálním politickým událostem, prezident několikrát připomněl osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který se podle něj postavil proti většinovému myšlení a navzdory svému vysokému věku odešel do exilu se svým snem o samostatnosti Československa.

Několik míst v publiku zůstalo neobsazených. Na Pražský hrad nepřišla většina rektorů veřejných vysokých škol na protest proti tomu, že prezident odmítl pozvat dva jejich kolegy. Ze stejného důvodu chyběl i pražský primátor Tomáš Hudeček. Hudebník Vladimír Mišík odmítl přijmout od Zemana státní vyznamenání (více čtěte ZDE), protože nesouhlasí s některými jeho rozhodnutími. Konfederace politických vězňů letos poprvé své kandidáty na ocenění nenavrhla kvůli Zemanově postoji ke komunismu.

Nedorazil ani Bohuslav Sobotka, předeseda ČSSD. "Chci trávit večer s lidmi, kteří mně podporují," odůvodnil v České televizi. Podpořil tak své tvrzení, že prezident by se něměl vměšovat do stranických záležitostí ČSSD.

Lidovky.cz