3. června 2015 16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Ruská televize lže v dokumentu o okupaci z roku 1968

Prezident Miloš Zeman navštívil 3. června při své cestě po Jihočeském kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman navštívil 3. června při své cestě po Jihočeském kraji... | foto: ČTK

TÁBOR Ruská televize lže v dokumentu o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa, řekl ve středu prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci v Táboře. Invazi označil za zločin.

Podle nedávno odvysílaného ruského dokumentu byla invaze vojsk paktu v srpnu 1968 zákrokem proti chystanému převratu v Československu, který mělo na svědomí NATO. Takovou interpretaci odmítl i premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

„Nebyla to chyba, byl to zločin. Na tomto názoru samozřejmě trvám. Tady je vidět, že žurnalistická informovanost, v tomto případě informovanost ruské televize, je ve psí, protože samozřejmě nešlo o žádný pokus o ozbrojený převrat,“ řekl Zeman. Tehdejší politické vedení Československa mělo podle něj důvěru drtivé většiny společnosti.

„Takže ruská televize lže a žádný jiný komentář, než že je to novinářská lež, se k tomu říci nedá,“ dodal prezident.

Ministr zahraničí Zaorálek si nedávno i kvůli dokumentu předvolal ruského velvyslance v Česku, aby mu osobně vyjádřil své znepokojení. Není podle něj možné hrubě zkreslovat pravdu o událostech roku 1968.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.