Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman s Fischerem ušetří statisíce. Za zpožděné miliony daň platit nemusí

Zeman a Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman a Fischer | foto: Reuters

PRAHA Miloš Zeman ani Jan Fischer nemusí zaplatit darovací daň z peněz, které jim přišly na transparentní účty až po skončení prezidentské volby. Definitivní stanovisko získal server Lidovky.cz z Generálního finančního ředitelství.

Nejasnosti kolem danění peněz, které jsou určené na prezidentskou kampaň, způsobil nedotažený zákon o přímé volbě. V něm je sice jasně uvedeno, že každý kandidát je od placení darovací daně osvobozen, avšak není už ujasněno, jak je to v případě peněz, které na volební účet dorazí až po volbách.

Odpověď nedokázala dát na začátku prázdnin ani Finanční správa, která má v zemi na starosti daně, ani ministerstvo vnitra coby autor zákona. Nyní se obě instituce konečně dohodly: darovací daň Fischer ani Zeman platit nemusí.

Volební účty

Transparentní účet Jana Fischera najdete ZDE a účet Miloše Zemana ZDE.

"Jedná se o bezúplatná nabytí majetku určeného na financování volební kampaně kandidáta na funkci prezidenta republiky podle zákona upravujícího volbu prezidenta republiky, která nejsou předmětem daně darovací," uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Skutečnost, že peníze přišly až po volbách, nehraje roli. "Podstatná je transparentnost jak příjmů, tak výdajů na financování volební kampaně," dodala Homolová.

Nemalá daň

Neúspěšný prezidentský kandidát a nyní ministr financí Jan Fischer si tak může oddychnout. Teprve začátkem července mu na transparentní účet přišlo přes pět milionů korun, kterými definitivně umořil svůj dluh z kampaně. Pokud by měl z této částky zaplatit darovací daň, činilo by to přes půl milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejně tak mine darovací daň prezidenta Miloše Zemana. I on splácel část výdajů na kampaň až zpětně, měsíce po vyhlášení výsledků. Na účet mu po volbách od sympatizantů přišly ještě miliony korun. V jeho případě by se výše darovací daně vyšplhala až k jednomu milionu.

Policie šetří Fischerovy peníze

Ministr Jan Fischer zatím definitivní čáru za prezidentskou kampaní udělat nemůže. Detektivové protikorupčního útvaru totiž šetří tři trestní oznámení, která se týkají milionů, jež Fischerovy přišly začátkem léta na účet. Celkem více než pět milionů korun.

Peníze přitom získal ve dnech, kdy se o něm začalo hovořit jako o novém ministrovi financí vlády Jiřího Rusnoka. Většinu z těchto peněz mu daroval Ladislav Dráb ze skupiny CE Group, která vlastní energetický komplex Rožná a připravuje plynovod. Podle informací médií měl přitom Dráb záměr, aby obří zásobník zemního plynu na Vysočině v budoucnu využíval stát.

Pochybnosti vzbudil i fakt, že Dráb vložil peníze na Fischerův účet v hotovosti. Podle dokumentů, které později předložil, částku shromažďoval přes rok doma "pod polštářem".

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...