Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman s Fischerem ušetří statisíce. Za zpožděné miliony daň platit nemusí

Zeman a Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman a Fischer | foto: Reuters

PRAHA Miloš Zeman ani Jan Fischer nemusí zaplatit darovací daň z peněz, které jim přišly na transparentní účty až po skončení prezidentské volby. Definitivní stanovisko získal server Lidovky.cz z Generálního finančního ředitelství.

Nejasnosti kolem danění peněz, které jsou určené na prezidentskou kampaň, způsobil nedotažený zákon o přímé volbě. V něm je sice jasně uvedeno, že každý kandidát je od placení darovací daně osvobozen, avšak není už ujasněno, jak je to v případě peněz, které na volební účet dorazí až po volbách.

Odpověď nedokázala dát na začátku prázdnin ani Finanční správa, která má v zemi na starosti daně, ani ministerstvo vnitra coby autor zákona. Nyní se obě instituce konečně dohodly: darovací daň Fischer ani Zeman platit nemusí.

Volební účty

Transparentní účet Jana Fischera najdete ZDE a účet Miloše Zemana ZDE.

"Jedná se o bezúplatná nabytí majetku určeného na financování volební kampaně kandidáta na funkci prezidenta republiky podle zákona upravujícího volbu prezidenta republiky, která nejsou předmětem daně darovací," uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Skutečnost, že peníze přišly až po volbách, nehraje roli. "Podstatná je transparentnost jak příjmů, tak výdajů na financování volební kampaně," dodala Homolová.

Nemalá daň

Neúspěšný prezidentský kandidát a nyní ministr financí Jan Fischer si tak může oddychnout. Teprve začátkem července mu na transparentní účet přišlo přes pět milionů korun, kterými definitivně umořil svůj dluh z kampaně. Pokud by měl z této částky zaplatit darovací daň, činilo by to přes půl milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejně tak mine darovací daň prezidenta Miloše Zemana. I on splácel část výdajů na kampaň až zpětně, měsíce po vyhlášení výsledků. Na účet mu po volbách od sympatizantů přišly ještě miliony korun. V jeho případě by se výše darovací daně vyšplhala až k jednomu milionu.

Policie šetří Fischerovy peníze

Ministr Jan Fischer zatím definitivní čáru za prezidentskou kampaní udělat nemůže. Detektivové protikorupčního útvaru totiž šetří tři trestní oznámení, která se týkají milionů, jež Fischerovy přišly začátkem léta na účet. Celkem více než pět milionů korun.

Peníze přitom získal ve dnech, kdy se o něm začalo hovořit jako o novém ministrovi financí vlády Jiřího Rusnoka. Většinu z těchto peněz mu daroval Ladislav Dráb ze skupiny CE Group, která vlastní energetický komplex Rožná a připravuje plynovod. Podle informací médií měl přitom Dráb záměr, aby obří zásobník zemního plynu na Vysočině v budoucnu využíval stát.

Pochybnosti vzbudil i fakt, že Dráb vložil peníze na Fischerův účet v hotovosti. Podle dokumentů, které později předložil, částku shromažďoval přes rok doma "pod polštářem".

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.