8. května 2017 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolání Babiše se odkládá. Zeman chce prý uklidnit situaci

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman se v pondělí k návrhu na odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z vlády nevyjádří. Oznámil to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Hrad již dříve sdělil, že se Zeman v pondělí podrobně seznámí s návrhem. Mluvčí nyní uvedl, že se prezident bude určitě věcí zabývat a úlohou hlavy státu je uklidnění situace.

V minulých dnech Ovčáček zpochybňoval platnost návrhu a Zeman uvedl, že z vlády by měl naopak odejít premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Pan prezident se bude v každém případě věcí zabývat, ale my nebudeme v žádném případě dnes poskytovat jakýkoli komentář,“ uvedl Ovčáček. „Úlohou prezidenta republiky je přispět k uklidnění situace, zamezení vládní, případně ústavní krize. Snahou prezidenta bude, aby do říjnových parlamentních voleb v České republice fungovala akceschopná vláda, která nebude zmítána nenávistmi a rozpory mezi dvěma představiteli,“ dodal.

Odvolání Babiše k 9. květnu navrhl premiér Sobotka kvůli Babišovým kauzám týkajícím se možného ovlivňování médií a neodvádění daní. Mluvčí Hradu poté oznámil, že Zeman chce o návrhu rozhodnout až po návratu z návštěvy Číny po 18. květnu. Podle ústavních právníků však ústava nedává Zemanovi příliš možností Babiše neodvolat a měl by postupovat bez zbytečných odkladů, podle premiéra v řádu několika pracovních dnů.

Stejný názor má i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Doufám, že (prezident) bude respektovat Ústavu a že to udělá. Ústava nedává žádnou lhůtu, takže se předpokládá, že to bude bezprostředně. Zvyklosti, které patří k ústavnímu systému, byly v minulosti naplňovány a dodržovány,“ řekl v pondělí novinářům.

Třetina senátorů v pátek sdělila ve společném prohlášení, že Zeman dosavadním přístupem k vládní krizi znevažuje ústavu, a senátoři jsou proto připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. „V úterý budeme mít organizační výbor, takže předpokládám, že to bude předmětem našeho jednání,“ uvedl v pondělí předseda Senátu Štěch.

Na internetu se v pondělí objevila další nahrávka, která údajně zachycuje vicepremiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, jak se domlouvá s novinářem svého někdejšího deníku Mladá fronta Dnes na zveřejnění informací z policejního spisu namířených proti ČSSD. Jde o další zveřejněnou nahrávku s podobným obsahem. Podle Babiše jsou nahrávky sestříhané, předseda ANO tvrdí, že se stal obětí cílené provokace.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz