20. září 2017 15:34, aktualizováno  18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se dočkal. Má společnou fotografii s Trumpem ze slavnostní recepce

Setkání prezidenta Zemana s Donaldem Trumpem v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání prezidenta Zemana s Donaldem Trumpem v New Yorku. | foto: Jiří Ovčáček

PRAHA/NEW YORK Prezident Miloš Zeman usiluje o oficiální návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa již od loňského prosince. Přestože zatím do Bílého domu nezavítal, během svého pobytu v New Yorku zapózoval po boku Trumpa a jeho ženy Melanie na společné fotografii během slavnostní recepce. Snímek ze dne, kdy oba státníci přednesli své projevy na Valném shromáždění OSN, zveřejnil na vlastním twitterovém účtu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Pan prezident se v New Yorku v úterý večer místního času zúčastnil slavnostní recepce pořádané americkým prezidentem. Při příležitosti vzniku společného snímku se pozdravil s prezidentem USA Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií,“ uvedl pro server iDnes.cz Ovčáček.

O setkání obou prezidentů se již hovoří od prosince loňského roku, kdy Pražský hrad oznámil oficiální pozvání od amerického státníka. Podle Zemanova mluvčího tehdy Trump českého prezidenta pozval v telefonickém rozhovoru do Bílého domu. Uskutečnit se měla v dubnu.

Český velvyslanec ve Washingtonu Hynek Kmoníček následné odklady návštěvy vysvětloval tím, že se Trump soustředí na řešení severokorejské krize. V následujích měsících jej přesto navštívila řada evropských státníků, včetně rumunského či argentinského prezidenta či premiérů Gruzie, Turecka, Itálie nebo Kolumbie.

Projev na Valném shromáždění OSN

Hlavním důvodem Zemanovy zářijové cesty do USA byla účast na Valném shromáždění OSN, na kterém Zeman vystoupil s projevem. Česká delegace se tam rovněž díky losu usadila v první řadě. 

Zeman svůj projev soustředil na migrační krizi a terorismus. Ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN v úterý Zeman řekl, že svět stále nedokázal rozhodně zasáhnout proti terorismu. Vyzval k vytvoření silného úřadu OSN, který by mohl proti teroristům zasahovat všemi prostředky, včetně vojenské síly. Zeman také prohlásil, že teroristé se skrývají i v migrační vlně. Vyzval ke stabilizaci zemí, odkud migranti pocházejí, odmítl podporu migrace.

Projev Donalda Trumpa v OSN označil Zeman na středeční tiskové konferenci za „známkování neposlušných žáků“. Podle českého prezidenta by nemělo být mezinárodní společenství založeno na styku žák-učitel.

 Trump mimo jiné ostře kritizoval severokorejský režim, kterému pohrozil vojenskou likvidací. V případě Íránu hovořil o zemi, která se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Ve Venezuele podle šéfa Bílého domu socialistická vláda přivedla stát na pokraj zkázy a situace je tam zcela nepřijatelná.

Ocenění „Bojovníka za pravdu“ od fondu židovské komunity

V pondělí se Zeman sešel se slovenským ministrem zahraničí Lajčákem, který předsedal Valnému shromáždění OSN, s ruským diplomatem a náměstkem generálního tajemníka OSN Vladimirem Voronkovem, a převzal cenu „Bojovníka za pravdu“ od amerického židovského fondu Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation (GJCF). Program si zpěstřil i obědem s ex-manželkou současného amerického prezidenta, Ivanou Trumpovou.

Svůj program v New Yorku Zeman zakončil středeční schůzkou s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guttersem. Hovořili o boji proti terorismu. Český prezident navrhl, aby byl protiteroristický úřad generálního tajemníka vyzbrojen „elementárním zbrojním arzenálem“, což Gutters podle Zemanových slov „nepovažoval za kacířskou myšlenku“. Zeman pozval Gutterse do ČR a označil setkání za „velmi přátelské“.

Svůj program v New Yorku Zeman zakončí středeční schůzkou s Guterresem a setkáním s krajany. Zpět do Česka přiletí ve čtvrtek brzy ráno.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz