Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zeman se dopouští velezrady, je ostudou naší země, píší lidé v peticích

Česko

  7:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se stal ostudou naší země a senátoři by měli zvážit podání žaloby pro velezradu. Tak reagují v peticích rozzlobení občané na chování hlavy státu. Vadí jim jak fraškovitý charakter předávání státních vyznamenání, tak výroky, které pronesl na návštěvě v Číně.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Za jeden jediný den vznikly na internetu dvě oficiální petice. Zemanovo vystoupení v Číně přimělo například Kateřinu Novotovou a Kateřinu Velíškovou napsat petici s názvem Nesouhlas s prezidentovými výroky v Číně. Ta reaguje na to, že prezident v rozhovoru pro čínskou televizi CCTV uvedl, že nepřijel do Číny kvůli tomu, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naučil, jak stabilizovat společnost. Zeman ve vysílání rovněž vyzdvihl možnost ekonomické spolupráce.(více čtěte ZDE)

Miloš Zeman a krteček v čínské televizi.

„Postoj vyjadřující nadřazení ekonomických zájmů nad dodržování lidských práv považujeme od reprezentanta demokratického státu za nepřijatelný,“ napsaly autorky textu.

Jak dále píší, samy si uvědomují, jak důležitý je pro Česko obchod s Čínou, nemyslí si ale, že by se republika ocitla v takové situaci, kdy by byla nucena pro záchranu ekonomických vztahů schvalovat praktiky autoritativního režimu v Číně. „Váš výrok se nám jeví jako populismus určený domácímu publiku, jako snaha prezentovat se jako zachránce české ekonomiky odmítnutím ‚nepraktických obnošených ideálů‘,“ doplnila dvojice s tím, že chtějí dopis prezidentovi poslat.

Hanba a ostuda naší země

V ten samý den vznikla i další petice - udělování státních vyznamenání přimělo kontroverzního občanského aktivistu Jana Šinágla k sepsání výzvy s požadavkem odstoupení Zemana z funkce. V ní mimo jiné označil slavnostní ceremonii, při níž hlava státu vyznamenala své sympatizanty, například režiséry Roberta Sedláčka, Filipa Renče nebo zpěvačku Lucii Bílou, za „neuvěřitelnou frašku“. S majestátem české státnosti to podle něj nemělo společného vůbec nic.

„Nedělejme si už více žádné iluze o současném prezidentovi České republiky. Stal se hanbou a ostudou naší země, stejně jako mnozí z jeho blízkých spolupracovníků. Tedy hanbou i všech slušných obyvatel naší republiky, stejně jako prezident Václav Klaus. Naše země se stala světu pro smích, přestává být vyspělými zeměmi brána vážně a respektována,“ napsal v petici uveřejněné ve čtvrtek Šinágl.

Více k tématu:

Podle něj lze „důvodně předpokládat, že se prezident republiky dopouští opětovně i možné velezrady, ve spojení s cizí mocností, pokusem ohrozit a ovládnout demokratický systém země. Zejména jeho osobní, veřejnou podporou politiky komunistické Číny a Ruska, které se k bývalému komunistickému přibližuje stále více,“ varuje aktivista a publicista.

Šinágl rovněž varuje, že „prezidentovo myšlení a způsoby už daleko překročily všechna myslitelná pochybení na tomto nejvyšším ústavním postu země“. Jsou podle něj zcela neslučitelné s dobrými mravy a úlohou, které má coby prezident plnit a zastávat.

Událost na oslavu konce Zemanovy „vlády“

Rostoucí kritika na adresu Zemana je viditelná i na sociálních sítích. Událost s názvem „Oslava konce funkčního období Miloše Zemana“ sice vznikla už před nějakou dobu, po událostech tohoto týdne ale obliba této akce rapidně vzrostla. Aktuálně událost čítá na 31 tisíc uživatelů Facebooku. Denně přibývají tisíce lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle politoložky Jiřiny Pavlíkové takové petice ale velký efekt nemají. „Internetové petice mají v dnešní době díky elektronickým sítím a sociálním serverům možnost semknout více lidí, hlavně těch názorově shodných. Je to poněkud operativnější než před nějakými patnácti dvaceti lety. Shodnou se názorově, mohou si ‚popovídat‘, setkat se, vzájemně se podporovat, ale větší efekt, zvláště na našeho prezidenta, to nemá,“ sdělila serveru Lidovky.cz.

Autor: