14. května 2015 23:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se mýlí. Důkaz: Peroutka kritizoval ty, co Hitlera označili za gentlemana

Prezident Miloš Zeman v Milovicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v Milovicích | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hradem kritizovaný novinář Ferdinand Peroutka o Hitlerovi vyjadřoval zcela opačně, než jak tvrdil prezident Miloš Zeman. Existuje totiž důkaz, že Peroutka naopak kritizoval mnohé evropské politiky za to, že Hitlera považovali za gentlemana.

Na klíčový důkaz pro omluvu Hradu za historicky neopodstatněné pranýřování skvělého prvorepublikového novináře by mohlo posloužit zjištění spolku Idealisté.cz. Jeho předseda Radim Hejduk totiž tvrdí, že našli rozhlasový záznam, který by zřejmě mohl být pramenem, z něhož prezident vycházel. Jenže: špatně si ho zapamatoval.

Vyznění je opačné

„Ve třicátých letech velké neštěstí bylo přivoděno tím, že značná část evropské diplomacie považovala Adolfa Hitlera koneckonců za gentlemana“, zní věta napsaná v knize Peroutkových rozhlasových vystoupení, na které upozornil server iDnes.cz

Zeman prohlásil letos v lednu na konferenci k výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, že Peroutka napsal text s titulkem „Hitler je gentleman“. Společnost Ferdinanda Peroutky poté prezidenta veřejně vyzvala, aby se buď omluvil, nebo své tvrzení podepřel důkazem. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček od té doby hledá zmíněný text a průběžně zveřejňuje články, jež by měly podle Hradu dokazovat Peroutkovo selhání. Na otázku, co říká na nově nalezený rozhlasový záznam dokazující, že Peroutka se vyjadřoval jinak, odpověděl jen Ovčáček, že je to zajímavé. 

Omluvím se a neomluvím se

Hradní mluvčí slíbil, že bude daný článek hledat až do konce června. Zeman původně říkal, že pokud se článek, o němž mluvil, nenajde, omluví se. Postupně ale změnil názor. V květnu v rozhovoru pro Blesk řekl, že pokud se text nepodaří najít Ovčáčkovi, vypíše odměnu z vlastní kapsa pro toho, kdo článek najde. Jestli se za něco omluví, tak prý jedině za to, že se článek nepovedlo vyhledat.