8. března 2015 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se obul do Sobotky a označil jeho slova za lež. Ten je brání

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman se ohradil proti tvrzení současného šéfa strany Bohuslava Sobotky, že v jeho politickém angažmá po prezidentské volbě v roce 2003 lze pozorovat příklady jednání, které poškozovaly sociální demokracii.

V rozhovoru, který zveřejnil server Parlamentní listy, Zeman tato slova označil za lež a na adresu Sobotky uvedl, že „zrádce omlouvá svoji vlastní zradu“. Sobotka ale nehodlá na svém názoru nic měnit, sdělil ČTK.

Prezident tvrdí, že svým jednáním straně pomohl, což dokládá svou účastí ve volební kampani ČSSD v roce 2006, kdy jezdil volebním autobusem Zemák po republice a „snad přispěl“ k tehdejšímu výsledku sociální demokracie.

ČTĚTE TAKÉ:

„Takže bohužel musím označit toto tvrzení (o poškozování strany) za lež snadno vyvratitelnou tímto faktem. Ale mám-li být smířlivý, musím říci, že lidsky dokážu pochopit, jestliže zrádce omlouvá svoji vlastní zradu,“ řekl Zeman.

„Svůj názor na chování Miloše Zemana k ČSSD jsem popsal ve své zprávě pro delegáty sjezdu ČSSD a nemám na tom co měnit,“ napsal dnes ČTK v reakci na Zemanova slova Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Názor na Zemana popsal Sobotka ve zprávě pro stranický sjezd. Vyzdvihuje v ní ale i Zemanovy zásluhy o sociální demokracii v letech 1993 až 2002.

„Změnu chování Miloše Zemana k vlastní straně lze pozorovat od jeho neúspěšné prezidentské volby v roce 2003,“ stojí v Sobotkově zprávě, kterou bude schvalovat sjezd ČSSD v polovině března. Zeman v roce 2003 prohrál v souboji o prezidentský post s Václavem Klausem, když pro něj nehlasovala ani řada členů jeho tehdy vlastní strany.

ČTĚTE TAKÉ:

Příčiny výsledku této volby by si podle Sobotky zasloužily detailní historickou analýzu. Vina podle něj ale padá jak na tehdejší vedení strany, které se nedokázalo dohodnout na kandidátovi ČSSD a získat pro něj podporu, tak i na Zemana, který se v úsilí o podporu ČSSD pro svou prezidentskou kandidaturu dopustil řady chyb.

Pře o prezidentskou kandidaturu

Chybou podle Sobotky bylo například odmítnutí kandidatury v prvním kole volby. Právě Sobotka byl podle médií jedním z těch, kteří pro Zemana nehlasovali.

Prezident na kritiku, že nešel už do prvního kola volby, reagoval tím, že „je potřeba si uvědomit, že v prvním kole měli komunisté svého vlastního kandidáta, který by dostal všech 30 nebo 40 hlasů komunistických poslanců, zatímco ve druhém kole svého kandidáta nestavěli. Takže tuto logiku snad dokáže pochopit každý, kdo se aspoň trochu vyzná v politice“.

Neopomněl současně připomenout, že pro druhé kolo prezidentské volby ho nominoval Ústřední výkonný výbor ČSSD, „z čehož vyplývá, že všichni, kdo hlasovali proti tomuto usnesení, nerespektovali stranické stanovy ani vnitrostranickou demokracii“.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.