7. prosince 2018 13:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici brání BIS před Zemanem. Služba odvádí profesionální práci, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: APČTK

PRAHA Bezpečnostní informační služba (BIS) odvádí profesionální práci, k její práci neměly v posledním období výhrady vláda ani sněmovní výbory. Napsal reakci na čtvrteční kritické výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu BIS premiér Andrej Babiš (ANO). S prací kontrarozvědky je spokojen i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Novinářům řekl, že BIS včetně ředitele Michala Koudelky považuje za profesionální. Koudelka má plnou podporu a podle Hamáčka ho kabinet znovu navrhne na generála. Hrad návrh dostal už v dříve, ale Zeman mu nevyhověl.

„BIS odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory Sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady,“ uvedl Babiš. Zeman v TV Barrandov označil výroční zprávu, kterou tento týden BIS vydala a ve které varuje před ruskými a čínskými špiony, za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Podle prezidenta ani v neveřejné zprávě tajných služeb nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. BIS se proti vyjádření Zemana ohradila.

Hamáček nemá signály, že by ve vládě s BIS panovala nespokojenost nebo že by mohla připravovat změny ve vedení této tajné služby. „Jako ministr vnitra jsem byl vždy spokojen s prací BIS a pana plukovníka Koudelku pokládám za profesionála. Má mou plnou podporu,“ uvedl.

Zeman letos při jmenování generálu Koudelku či zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku vynechal. Babiš nad tím vyjádřil lítost a připomněl, že mu prezident Koudelkovo povýšení slíbil. „Pan prezident se rozhodl, jak se rozhodl. Předpokládám, že pana plukovníka navrhneme znovu v rámci termínu, jak bude možný,“ řekl Hamáček.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

Kritika opozice

Opoziční politici kritizují vyjádření Zemana na adresu BIS, instituce se zastávají a o hodnocení hlavy ze strany státu hovoří jako o nespravedlivém. Chápavě se k Zemanovu prohlášení postavil předseda KSČM Vojtěch Filip. Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) chce záležitost probrat na senátním výboru.

„Pan prezident má jistě k dispozici více informací než já a nemám důvod mu nevěřit,“ řekl Filip. Mám spíš důvěru v prezidenta než tu (výroční) zprávu, řekl novinářům.

Místopředseda bezpečnostního výboru Lukáš Kolářík (Piráti) novinářům řekl, že prezident účelově vytrhává díly výroční zprávy a hodnotí je, jak se mu to hodí. „Pan prezident často jezdí do Ruska a Číny. Já to chápu tak, že hájí zájmy svých sponzorů, protože to spojení je prokazatelné,“ konstatoval. V případě Ruska i Číny hovořila o BIS o tom, že jejich zpravodajci vyvíjejí v Česku rozsáhlou činnost a často při tom využívají diplomatické krytí.

Šéf lidoveckých poslanců a člen bezpečnostního výboru Jan Bartošek práci BIS ocenil. Prohlášení o čučkařích označil za úšklebek a kladné hodnocení jejich práce. „Víc bych se k tomu včerejšímu (čtvrtečnímu) blábolu nevyjadřoval. Nemá to relevanci, ani váhu,“ uvedl na twitteru.

Nespravedlivé zjednodušení

Výroky by se mohl zabývat senátní výbor. „Ve výboru pro bezpečnost, obranu a zahraniční věci se v Senátu budeme již brzy zabývat výroky prezidenta,“ napsal na twitteru jeho předseda Fischer.

Šéf SPD Tomio Okamura považuje označení BIS jako čučkařů za nespravedlivé zjednodušení její práce, ve které „dnes a denně riskují své životy v boji s organizovaným zločinem“. „Ke zprávě BIS máme věcné výhrady, neboť její formulace vyvolávají zbytečnou mediální a politickou hysterii. Neznamená to však, že můžeme zapomínat na statečnou práci lidí a jejich službu ČR,“ sdělil. Také předseda bezpečnostního výboru Sněmovny Radek Koten (SPD) ocenil práci důstojníků BIS a hodnocení hlavy státu označil za nespravedlivé vůči nim a zjednodušující.

Potrefená husa

Podle poslance a člena komise pro kontrolu BIS Marka Bendy Zeman podkopává důvěryhodnost tajných služeb a respekt ČR v zahraničí. Své výhrady má sdělovat ministrům či příslušným orgánům. „Jeho popírání působení ruských a čínských zpravodajských služeb na území naší země spíše připomíná pořekadlo o potrefené huse,“ podotkl. Člen bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) označil za nehorázné, aby Zeman podobně hovořil o instituci, která hájí bezpečnost ČR. „Je nutné BIS podpořit,“ řekl. Vyjádření chápe v kontextu toho, že Zeman se osobně mstí zástupcům institucí, s kterými je ve sporu.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil zdůraznil, že Zeman zpochybňuje kredibilitu BIS poté, co označila za bezpečnostní hrozbu ruské a čínské špiony. „Přestože je to skandální, lepšího vysvědčení se službě od současné hlavy státu nemohlo dostat. Svou práci dělá evidentně dobře. Díky za to,“ uvedl v prohlášení.

Předseda STAN Petr Gazdík napsal, že Zeman je „úplně mimo“ a chová se spíše jako přítel Kremlu než jako hlava státu. „Rozhodně nesouhlasím se zpochybňováním práce české tajné služby,“ uvedl.

ČTK