Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se pustil do odměn vedení ČEZ

Expremiér Miloš Zeman podporuje ve volbách do Evropského parlamentu Stranu důstojného života. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expremiér Miloš Zeman podporuje ve volbách do Evropského parlamentu Stranu důstojného života. | foto: Reprofoto

PRAHA Expremiér Miloš Zeman podporuje ve volbách do Evropského parlamentu Stranu důstojného života bývalé poslankyně Jany Volfové. V předvolebním klipu, který je zatím k vidění pouze na internetu, se pustil do kritiky polostátní firmy ČEZ.

Klip se zaměřil na přijatou novelu energetického zákona, za kterou prý stál ČEZ. „Nemám rád, když podnikatelé bohatnou nikoliv svým vlastním výkonem, ale tím, že odírají své zákazníky. Nemám rád a pokládám za nepřiměřené, když vrcholní manažeři pobírají stamilionové odměny, aniž by si je zasloužili,“ pustil se Zeman do generálního ředitele energetického gigantu Martina Romana.V soukromí se o něm měl podle informací LN vyjádřit slovy: „Ten chlapec mě opravdu zklamal.“ Proto také expremiér a bývalý předseda ČSSD podepsal petici proti novele energetického zákona, která podle něj „odírání zákazníků umožňuje“.

Zeman se do managementu ČEZ pustil i přesto, že právě jeho vláda v roce 2001 prosadila motivační program pro vedení společnosti, který umožňuje kromě vysokých odměn kdykoliv nakoupit balík akcií společnosti za cenu, za kterou se obchodovaly v době nástupu daného manažera do funkce.
„Když si vezmete, jak se vyvíjely ceny tehdy a nyní, tak to pochopíte,“ vysvětlil LN Zeman změnu svého postoje.

Za podporu Strany důstojného života Zeman dostane honorář v podobě tlačenky. „Slíbila jsem, že mu uvařím slezskou tlačenku, kterou už dlouho neměl. To je jeho jediná odměna. Tu bych mu ale udělala, i kdyby nás nepodpořil, protože jsme dobří kamarádi. Myslím si, že jsem dobrá kuchařka, tak doufám, že mu bude chutnat. Miloš se smíchem říkal, že už se na ni těší,“ popsala LN podobu honoráře v naturáliích bývalá poslankyně.

Zeman si pravděpodobně založí vlastní NERV
Vymezením se proti ČEZ bývalý ekonomický prognostik Zeman nekončí. Údajně se chystá založit svůj protikrizový NERV (Národní ekonomická rada vlády - pozn. red.). „Tak není to vyloučeno, ale zatím je to předčasná úvaha,“ uvedl Zeman.

„Je to věcí Miloše Zemana a záleží na něm, jakým způsobem se bude v té věci dál angažovat. Nicméně je pravdou, že za ním jezdí desítky, ba dokonce stovky lidí, kteří vědí, že jeho vláda byla jediná, která vytáhla zemi z krize. Takže samozřejmě mají zájem o jeho názory a myšlenky,“ uvedla Volfová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Návrat dětí do škol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Návrat dětí do škol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Návrat dětí do škol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...