Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman se rozhodl. Sobotkovu vládu jmenuje ve středu

Česko

  13:28aktualizováno  14:21
PRAHA - Prezident Miloš Zeman jmenuje novou koaliční vládu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu 29. ledna ve 14:00 na Pražském hradě. Stane se tak 95 dní od voleb. Na hradním webu to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. S jednotlivými kandidáty na ministry prezident v současné době jedná.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) promlouvá po podepisování koaliční smlouvy. foto: MAFRA - Dan Materna

Prezident dříve uvedl, že k některým ministrům má výhrady a že jmenování kandidátů, které mu navrhl premiér, nepovažuje za automatické. Jeho schůzky s uchazeči koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o ministerská křesla, které začaly v úterý, ale ukázaly, že do funkce jmenuje i ty, které dříve označil za problematické.

Shodli jsme se na přístupu k prolomení těžebních limitů, řekl Mládek

Kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se s prezidentem Milošem Zemanem shodl na přístupu k prolomení těžebních limitů v severních Čechách i v názoru na dostavbu Temelína. Mládek připustil částečné prolomení limitů. Oba politici jsou podle Mládka i pro výstavbu dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín, rozhodnutí o této miliardové investici ale nebude jednoduché. Mládek novinářům neřekl, zda mu prezident potvrdil, že ho ministrem jmenuje. "Nechte se překvapit příští týden," poznamenal.

„Dá se předpokládat, že pan prezident jmenuje ve středu na Pražském hradě všech 16 členů nové vlády,“ upřesnil Ovčáček pro LN. Svých vládních postů se tak zřejmě dočkají i sociální demokraté Lubomír Zaorálek jako ministr zahraničí a Jiří Dienstbier, který má mít na starosti legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti.

„Nyní je ale skutečně třeba vyčkat na dokončení všech schůzek pana prezidenta s kandidáty na ministry,“ dodal prezidentův mluvčí.

Zaorálek a Dienstbier jdou k Zemanovi den před jmenováním

Poslanci navíc v úterý v prvním čtení podpořili návrh služebního zákona, čímž prezident podmínil jmenování předsedy hnutí ANO, majitele Agrofertu Andreje Babiše ministrem financí. V úterý se prezident sešel se sedmi kandidáty, dnes má v plánu stejný počet setkání (viz box) a v úterý příští týden, tedy den před jmenováním, bude hovořit ještě s adeptem na ministra zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a s Jiřím Dienstbierem (ČSSD), který má být ministrem pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti.

Sobotku jmenoval Zeman premiérem 17. ledna. Stalo se tak 83 dní po podzimních sněmovních volbách, což je nejdelší doba v historii Česka, která od hlasování občanů do jmenování ministerského předsedy uplynula. V sedmnáctičlenném kabinetu obsadí ČSSD osm křesel, ANO šest a lidovci tři. Jmenováním nové vlády skončí stav, kdy měla Česká republika dva premiéry. Do té doby zemi spravuje dosluhující vláda Jiřího Rusnoka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat