7. prosince 2017 18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se sešel s kandidátkami na ministryně Němcovou a Dostálovou

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

LÁNY(KLADENSKO) Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek setkal v Lánech s kandidátkami na ministryně práce a pro místní rozvoj Jaroslavou Němcovou a Klárou Dostálovou (obě ANO). Obě političky seznámily prezidenta se svými prioritami na ministerstvech a novinářům řekly, že se s hlavou státu v pohledu na problematiku shodly. Zeman se v dalších dnech chce sejít ještě se zbývajícími sedmi novými členy připravované vlády Andreje Babiše (ANO), než celý kabinet jmenuje.

Němcová po schůzce řekla, že se chce zaměřit na změny v důchodech, reorganizaci lékařské posudkové služby či revizi dávek. Vznikající vláda podle ní chce nastartovat důchodovou reformu, jejíž součástí bude i pravidelná valorizace penzí. Němcová uvedla, že reforma se připravuje bez ohledu na to, jestli Babišův kabinet získá důvěru. Dodala, že pro změny bude nutné najít širokou politickou i celospolečenskou podporu.

Dostálová řekla, že by chtěla přeměnit ministerstvo pro místní rozvoj na ministerstvo veřejného financování. Strategické investice by podle ní měly mířit zejména do dopravní infrastruktury, ale také do obnovy památek nebo rekonstrukcí tělocvičen. Úřad by se pod jejím vedením měl také připravit na financování ze státního rozpočtu, protože dotací z Evropské unie, které ministerstvo spravovalo, bude v budoucnu ubývat.

Dostálová by také chtěla navýšit rozpočet ministerstva. Prezidenta podle ní nepříjemně překvapila informace, že byl pro příští rok snížen o 65 procent. Zeman chce podle Dostálové ještě apelovat na poslance, aby strukturu výdajů státního rozpočtu změnili ve prospěch ministerstva.

Němcová a Dostálová byly první dvě z nových členek chystané vlády, s nimiž se Zeman setkal. V pátek, v neděli a v pondělí chce prezident v Lánech přijmout dalších sedm kandidátů na ministry, chce od nich slyšet jejich priority pro vedení resortů. S pěti ministry ANO, kteří byli i v končícím kabinetu, Zeman schůzky neplánuje, zdůvodnil to nedostatkem času před jmenováním vlády i tím, že je s jejich dosavadní prací spokojen.

Novou vládu jmenuje Zeman 13. prosince. Babiš pro ni zatím nemá zajištěnou podporu ve Sněmovně, s ostatními stranami chce jednat v posledním předvánočním týdnu a po Novém roce. O důvěru chce poslance požádat v lednu. Žádná ze stran ale zatím podporu menšinovému kabinetu ANO neslíbila, pouze KSČM uvedla, že by si za jistých podmínek uměla představit toleranci takové vlády.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz