27. dubna 2019 15:03, aktualizováno  16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se setkal se šéfem Huawei. Firmě, která podle Západu představuje bezpečnostní riziko, vyjádřil solidaritu

Miloš Zeman jedná se šéfem Huawei Žen Čeng-fejem.‬ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman jedná se šéfem Huawei Žen Čeng-fejem.‬ | foto: Jiří Ovčáček/Facebook

PRAHA Prezident Miloš Zeman jednal se šéfem Huawei Žen Čeng-fejem.‬ Během jednání Zeman projevil lítost nad údajnou kampaní, která byla proti společnosti vedena. Prezident také doufá, že se firma bude do budoucna podílet na digitalizaci Česka včetně sítí 5G. Na sociálních sítích o o tom informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se setkal v sobotu odpoledne v Pekingu s vedením společnosti Huawei v čele s jejím zakladatelem Žen Čeng-fejem. „V průběhu jednání vyjádřil prezident republiky solidaritu se společností Huawei a názor, že kampaň, která je proti ní vedená, není opřena o žádné věcné důkazy,“ uvedl mluvčí prezidenta na Facebooku. Předmětem jednání byly podle Ovčáčka  také investice v České republice. 

„Pokud jde o čínskou stranu, ta ubezpečila, že technologie společnosti Huawei nejsou využívány ke špionáži a nejsou využívány k takzvaným zadním vrátkům,“ řekl mluvčí.

Firmu Huawei obvinily Spojené státy, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Podle britského listu The Times se americká tajná služba CIA domnívá, že Huawei Technology financují čínské bezpečnostní orgány. Huawei kritizují i další západní země a některé zvažují, že využívání jejích technologií omezí. Jiné státy Evropské unie ale tyto obavy nesdílejí.

Miloš Zeman v Pekingu se zástupci společnosti Huawei.
Prezident Miloš Zeman jedná s šéfem společnosti Huawei Žen Čeng-fejem.‬

Před technologiemi Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE, varoval v závěru loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil. Ovčáček řekl, že se o tomto tématu mluvilo i v sobotu.  

Se zástupcem Huawei se v minulosti setkal i premiér Andrej Babiš. Ve švýcarském Davosu jednal koncem ledna s předsedou představenstva firmy Kenem Hu.

Prezident zahájil svou pátou návštěvu Číny ve čtvrtek 25. dubna, kdy se nejprve zúčastnil recepce na české ambasádě, na které byla zahájena oslava 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků.

V pátek  se zúčastnil konference věnované projektu nové Hedvábné stezky, která si mimo jiné klade za cíl dopravně propojit Čínu s evropskými i asijskými zeměmi. V neděli se Zeman setká s čínským prezidentem. Podle Mynáře bude jedním z témat jednání podpora českých podnikatelů, kteří mají zájem o vstup na čínský trh.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.