Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zeman couvá: v Moskvě se nezúčastní vojenské přehlídky, sejde se s Ficem

Česko

  11:40aktualizováno  13:08
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky při oslavách výročí konce druhé světové války v Moskvě. V době přehlídky se v ruské metropoli sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem a oběti války uctí položením věnce během pietního aktu. Na tiskové konferenci to oznámil Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Fico zatím schůzku nepotvrdil, ale ani nevyloučil.

Jde o suverénní a nezávislé rozhodnutí prezidenta republiky a nesouvisí s kritikou Zemanovy cesty do Ruska, zdůraznil mluvčí Hradu Ovčáček. Proti případné účasti prezidenta na vojenské přehlídce protestovala část opozice i koalice, nynější Zemanovo rozhodnutí politici přivítali.

Bude Zeman sám?

S Ficem se na dvoustranné schůzce Zeman domluvil ve čtvrtek během telefonického rozhovoru, řekl mluvčí Hradu. Úřad slovenské vlády ale schůzku nepotvrdil, obdobně se podle serveru Pravda.sk vyjádřil i sám Fico: „Uvedl jsem opakovaně a mohu to říci ještě jednou i zde, že najdu ten nejvhodnější způsob, jak uctít oběti druhé světové války, jak si připomenout konec druhé světové války. Můj program, pokud jde o 9. května, bude včas předložen všem, kteří o něj budou mít zájem, včetně médií,“ řekl.

SLOVENSKÝ DENÍK: FICO ÚČAST V MOSKVĚ NEPOTVRDIL

  • Slovenský Dennik N na svém webu v pátek uvedl, že prohlášení mluvčího Jiřího Ovčáčka o moskevském setkání Miloše Zemana s Robertem Ficem překvapilo slovenský Úřad vlády
  • Oficiálně Ovčáčkovo vyjádření komentovat nechtěli, blízký zdroj z Úřadu vlády ale deníku řekl, že o Ficově cestě do Moskvy ještě rozhodnuto není .  
  • „Přichází v úvahu, že premiér položí věnce se Zemanem. Definitivně rozhodnuto ale ještě není,“ citoval deník zdroj ze slovenského Úřadu vlády. 
  • Jinou možností podle něj je, že Fico zvolí stejný postup jako německá kancléřka Angela Merkelová. Ta se odmítla účastnit oficiální přehlídky a v Moskvě položí věnec k Hrobu neznámého vojáka u hradeb Kremlu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil Zemanovo rozhodnutí nezúčastnit se přehlídky za rozumný krok. „Myslím, že postoj prezidenta Zemana nyní umožňuje i koaličním partnerům, aby příští středu na vládě jeho cestu do Moskvy na oslavu 70. výročí konce války podpořili,“ uvedl premiér. Podle něj je dobré, že vláda v týdnu projednávání Zemanovy cesty přerušila a počkala na podrobnější informace o programu.

Schvalování cesty kabinet ve středu na nočním jednání přerušil do příštího týdne, kdy má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předložit aktuální informace k programu prezidentovy návštěvy. Podle Zaorálka je Zemanova neúčast na přehlídce projevem snahy o kompromis s vládou. Zeman šéfa diplomacie o svém rozhodnutí a svém programu v Moskvě odpoledne informoval na zhruba hodinové schůzce na Hradě.

Večer se spolu díváme na zprávy, líčí svůj vztah k Zemanovi jeho mluvčí

Zeman v rámci oslav konce druhé světové války nejdříve 7. května pojede Polska. Na pozvání polského prezidenta Bronislawa Komorowského zamíří na Westerplatte, poloostrov u Gdaňsku, kde 1. září 1939 začala německá invaze do Polska, a tím i druhá světová válka. Oslav v Polsku se podle Ovčáčka zúčastní i předseda Evropské rady Donald Tusk, který byl v minulosti polským premiérem.

Vláda se nedohodla na cestě Zemana do Moskvy. Pojedu a konec, tvrdí prezident

„Prezident republiky svou účastí na této oslavě podobně jako předtím v Normandii vyjadřuje svou úctu bojovníkům vítězné strany ve druhé světové válce bez ohledu na jejich národnost,“ uvedl mluvčí.

Osmého května, ve státní svátek ČR, se český prezident zúčastní tradičního pietního aktu na pražském Vítkově a na Pražském hradě poté jmenuje nové generály.

Zemanova cesta do Moskvy vzbudila kritiku mimo jiné kvůli tomu, že by se vojenské přehlídky na Rudém náměstí mohl zúčastnit jako jeden z mála vrcholných západních představitelů a na jedné tribuně by stanul společně třeba se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Většina západních lídrů přehlídku bojkotuje kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů na Ukrajině.Večer odletí do Moskvy a následujícího dne uctí rudoarmějce padlé při osvobozování Československa. Moskevská schůzka s Ficem je podle Ovčáčka důkazem vynikajících vztahů obou zemí i symbolickým odkazem na to, že v roce 1945 osvobodila Rudá armáda Čechy i Slováky.

Autoři: ,