Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zeman se v úterý sejde s Vystrčilem kvůli čínskému dopisu

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) při posledním rozloučení s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha - Prezident Miloš Zeman se sejde v úterý s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Tématem bude mimo jiné dopis s razítkem čínského velvyslanectví, jehož tvůrci varovali Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS) před důsledky jeho chystané cesty na Tchaj-wan. Kubera dostal dopis během lednového setkání s prezidentem na Pražském hradě.
  14:54

Zeman se kvůli čínskému dopisu Kuberovi setká s šéfem Senátu Vystrčilem

Vystrčil označil dopis za výhrůžný a chce znát okolnosti jeho vzniku i předání svému náhle zesnulému předchůdci. O schůzku s hlavou státu žádal od poloviny března. Kubera dostal dopis, který prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy, v polovině ledna po setkání s prezidentem na Pražském hradě. Zhruba o týden později zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Zeman minulé pondělí řekl, že záležitost kolem dokumentu je „nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků“. „Tady není co vysvětlovat,“ uvedl také Zeman. Dopis byl jedním z témat březnové schůzky nejvyšších ústavních činitelů, kteří ve společném prohlášení odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními.

Poslali Číňané výhrůžný dopis Kuberovi na žádost kancléře? Šéf Senátu se odpovědi nedočkal, stěžuje si Zemanovi

O vypracování dopisu podle Deníku N požádal čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář k tomu uvedl, že si neobjednal žádný výhružný dopis, který prý ve skutečnosti ani neexistuje. Dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny.

Záležitostí se zabývaly zahraniční výbor Sněmovny i Senátu. Sněmovní výbor se usnesl, že Mynář zamlčuje některé důležité informace o dopisu. Mynář to popřel a zároveň odmítl, že by ze strany Hradu byl Kubera vystaven nepřijatelnému tlaku, aby nejezdil na Tchaj-wan.

Zahraniční výbor sněmovny kritizoval Zemana a Mynáře. Nelíbí se mu jejich postoj k čínskému dopisu Kuberovi

Vystrčil opakovaně žádal po prezidentovi vyjasnění okolností, za jakých se dokument dostal na Hrad. V polovině dubna uvedl, že „ani při vynaložení maximální snahy a dobré vůle“ nelze Mynářova vyjádření pokládat za vysvětlení vzniku a předání dokumentu.

Proti Kuberově cestě na Tchaj-wan v čele mise s podnikateli se postavili kromě Zemana i vládní činitelé či předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Opozice naopak poukazovala na tchajwanské investice v Česku a potřebu podpory vzájemných vztahů.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč