28. října 2014 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman vzal Kellnera k čínskému prezidentovi. A vrátil se letounem s PPF

Miloš Zeman se na pekingské univerzitě Renmin účastnil debaty s profesory a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman se na pekingské univerzitě Renmin účastnil debaty s profesory a... | foto: MAFRA - Dan Neff

Prezident Miloš Zeman měl při své návštěvě u čínského prezidenta nečekanou společnost. K exkluzivnímu setkání totiž přizval nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Domů se pak nevrátil vládním letounem, ale soukromým strojem pronajatým společností PPF, kterou Kellner ovládá.

„Majoritní akcionář PPF pan Petr Kellner se zúčastnil s panem prezidentem přijetí u čínského prezidenta,“ potvrdil Lidovkám.cz Radek Stavěl, mluvčí PPF. Odůvodnil to zejména respektem k čínské tradici, kdy se nejvyšší představitelé významných investorů v zemi podobných akcí účastní.

Zeman pak při návratu do Česka a nevyužil vládní letky, ale letěl letadlem, které si pronajala PPF a J&T. Konkrétně podle informací LN šlo o letoun Bombardier společnosti Vista Jet, který je určen pro malé skupiny pasažérů.

ČTĚTE TAKÉ:

Se Zemanem tak cestoval už jen Vladimír Mlynář z nejužšího vedení PPF, Dušan Palcr z J&T a tři nebo čtyři lidé z prezidentova doprovodu. Důvodem pro obejítí vládního letounu bylo podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka časové hledisko.

Byznys jet totiž „doskočil“ do Prahy bez mezipřistání. Vládní delegace musela tankovat v Ulan Bátaru. Zeman tak ušetřil asi dvě hodiny času. Chtěl totiž stihnout dekorování nových generálů těsně po poledni.

Své ceny společnost Vista Jet nezveřejňuje. Nicméně podle informací, které již dříve zveřejnil Wall Street Journal, se základní cena pronájmu byznys jetu pohybuje okolo 15 tisíc dolarů za hodinu. Pokud tedy cesta z Číny trvala deset hodin, jde přibližně o 150 tisíc dolarů, tedy něco přes tři miliony korun. V tomto propočtu ovšem nejsou započteny slevy nebo speciální ceny, které mohly skupiny PPF nebo J&T u dopravce využít.

„Zásadní časová úspora prezidentovi umožní účast na jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října. Zástupci PPF a J&T se zúčastnili návštěvy Číny jako součást podnikatelského doprovodu,“ uvedl k výběru soukromého letadla místo státního speciálu Ovčáček. Zeman podle něj dorazil do České republiky po půlnoci. Jmenování generálů se koná ve 12:15.

Petr Kellner u jednoho z nejmocnějších lidí světa

Miliardář Petr Kellner se zúčastnil pondělního setkání prezidenta Miloše Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. O Kellnerově účasti se zatím jen spekulovalo. PPF má v Číně obchodní zájmy, její firma Home Credit nabízí Číňanům úvěry.

Doposud byl v médiích v souvislosti se Zemanovou návštěvou Číny zmiňován z vrcholných představitelů firem skupiny PPF pouze šéf Home Creditu Jiří Šmejc. O Kellnerově účasti kolovaly jen spekulace. PPF má v Číně značné obchodní zájmy a Zeman během návštěvy pochválil čínské úřady za podporu Home Creditu.

Lidovky.cz, ajuAdam Junek, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz