20. února 2015 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věkový limit pro velvyslance je hloupost, zastal se Zeman Klausové

Zeman se zastal Klausové: Věkové omezení velvyslanců je hloupost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman se zastal Klausové: Věkové omezení velvyslanců je hloupost. | foto: Koláž Lidovky.czČTK

PRAHA Věkové omezení velvyslanců podle služebního zákona, který stanoví horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let, by podle prezidenta Miloše Zemana mělo primárně řešit ministerstvo zahraničí. Velvyslanci jsou totiž jeho zaměstnanci. Samotné věkové omezení považuje prezident za „hloupé“. Do právní analýzy zákona se ale pouštět nechce.

Zeman to řekl novinářům v Rychnově nad Kněžnou na závěr své návštěvy Královéhradeckého kraje.

Věkové omezení se podle Zemana týká minimálně dvou lidí, mimo jiné i šéfky ambasády v Sýrii Evy Filipi, jejíž práci na české ambasádě v Damašku ocenil. Pokud by ji podle prezidenta celá věc „semlela“, byla by to prý hloupost české byrokracie. České velvyslanectví v Damašku poskytuje konzulární služby i pro USA.

Vedle Filipi se věkové omezení týká i velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové, které bylo loni 71 let a kterou do Bratislavy prosadil Zeman. Podle informací serveru Echo24.cz Klausová čeká na výsledek právních rozborů, které by mohly její misi případně prodloužit. Ministerstvo zahraničí by totiž mělo dostat přesný výklad jednotlivých ustanovení služebního zákona, který připravuje ministerstvo vnitra.

Ohledně Klausové se Zeman nijak konkrétně nevyjádřil, pouze uvedl, že věkové omezení považuje za hloupé.

  • Od 1. července vstoupí do služebního poměru všichni diplomaté, služební zákon proti jiným zemím EU pro ně nepočítá s žádnými výjimkami.
  • Podle náměstka ministra zahraničí Lukáše Kauckého v budoucnu nebudou diplomaté mířící do zahraničí smět být starší než 65 let, aby na ambasádě mohli vydržet předpokládané čtyři roky.
Lidovky.cz, ČTK