Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman si stoupl na běžky. Bořil by se, daleko by nedojel, soudí trenér biatlonistů

Česko

  6:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se začátkem týdne nechal vyfotografovat, jak během dovolené na Vysočině stojí na běžkách. Mohlo jít o signál, že je dostatečně zdráv, aby se znovu ucházel o post hlavy českého státu, o čemž aktuálně přemýšlí. Vybavení, kterým prezident v běžecké stopě disponoval, ovšem delší vyjížďce příliš nenasvědčuje, což serveru Lidovky.cz potvrdil i trenér mužské biatlonové reprezentace.

Miloš Zeman na běžkách. foto: Hrad

Oděný do bílé bundy se zlatavými nápisy a námořnicky modrých „oteplováků“ z české olympijské kolekce. Na hlavě nasazenou černou čepici, která koresponduje s barvou jeho rukavic. Z dálky by Miloš Zeman mohl připomínat aktivního lyžaře, který prozkoumává přírodu v okolí Nového Veselí.

Tuto představu narušuje bedlivě dohlížející doprovod a ve sněhu zabořený Range Rover prezidentské ochranky, jehož cena se běžně pohybuje kolem tří až pěti milionů korun. Úplně ji pak rozmetává prezidentovo improvizované lyžařské vybavení. Server Lidovky.cz oslovil hlavního trenéra mužské biatlonové reprezentace Michaela Málka, aby prezidentovu výstroj zhodnotil.

Trekingové hole

Hůlky, s nimiž Zeman na fotografiích pózuje, by v případě klasického stylu měly končit těsně nad ramenním kloubem, pro bruslařský styl dokonce ještě výše, někde mezi bradou a nosem. Prezidentovy hole však byly podle fotografií výrazně kratší.

„Délka odpovídá holím na sjezd. Vypadají ale jako trekingové,“ okomentoval Zemanovu výstroj Málek, který momentálně připravuje tým na blížící se mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu.

Prezident Miloš Zeman poprvé ve své funkci vyrazil na Vysočinu na zimní...
Prezident Miloš Zeman na lyžích během své zimní dovolené.

Právě trekingové hole přitom prezident rád využívá - doposud s nimi však byl k spatření jen během dovolené v teplejších měsících. Pro běžecké lyžování se však podle Málka nehodí. „Kroužky na nich jsou příliš malé, ve sněhu by se bořily,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Výbava z „osmdesátek“

Zaujala i délka Zemanových lyží. Turistické běžky by měly o 15 až 25 centimetrů přesahovat výšku postavy. U statných lyžařů navíc platí – čím delší, tím vhodnější. Dost možná se tak prezident specializuje na bruslení, které vyžaduje lyže o několik centimetrů kratší.

Biatlonový trenér Michael Málek.

Málek ale zdůraznil, že Zeman používá vybavení, které odpovídá jeho věku, ačkoliv běžecké lyžování připomíná hodně vzdáleně. „Na takovém typu lyží, včetně bot a vázání provedení ‚75‘, se jezdilo v 80. letech,“ popsal Málek.

Zároveň však vyzdvihl Zemanovo držení těla. „Postoj mu pro statickou fotografii nelze vytknout. Zajímalo by mne však, kolik pan prezident skutečně ujel metrů. Odhaduji maximálně do 15 metrů,“ dodal. „Měření jsme neprováděli. Můžete hádat,“ odepsal na žádost o upřesnění vzdálenosti hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

V létě jachta, v zimě lyže

Na zimní dovolenou vyrazil Miloš Zeman vůbec poprvé od svého zvolení. „Konečně je totiž sníh. Člun nahradil běžkami a dnes je vyzkoušel,“ komentoval v pondělí Ovčáček. Na lyže se hlava českého státu postavila i přes své zdravotní potíže, kvůli nimž má snížený cit v nohách. Dovolenou podle Ovčáčka navíc využívá také k přemýšlení, zda by měl v příštím roce znovu kandidovat.

Zemanovi spolupracovníci prezidentovi doporučili znovu kandidovat

Na Vysočině v Novém Veselí, kde má chalupu, tráví čas tradičně i v létě. Svou obvykle týdenní si rekreaci zpříjemňuje vyjížďkou po místním rybníku, jehož hladinu brázdí na léty osvědčeném žlutém nafukovacím člunu Challenger 300. Věrný mu zůstal i poté, co loni v březnu při návštěvě Františkových Lázní obdržel novou plastovou loď pojmenovanou po své dceři „Kačenka“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat