Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diplomati našli Zemanovi americký hotel. Přesto šel slavit do ‚nejruštější’ restaurace

Miloš Zeman na oslavě svých 71. narozenin. Vlevo majitel restaurace Mari Vanna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na oslavě svých 71. narozenin. Vlevo majitel restaurace Mari Vanna... | foto: Mari Vanna facebook

PRAHA / NEW YORK Miloš Zeman měl na výběr. Buď narozeniny oslaví na terase luxusního hotelu ve středu Manhattanu, anebo mohl třeba zavítat do jedné z tamních českých restaurací. Nakonec zvolil ruský podnik Mari Vanna, který je považován za jeden z ‚nejruštějších‘. Hrad navíc tají, kdo prezidentovu oslavu platil.

Boršč, pirohy s cibulí nebo šašlik. Takové menu nabídli prezidentu Miloši Zemanovi, když v pondělí na pracovní návštěvě v New Yorku oslavil své 71. narozeniny, a to v ruské restauraci Mari Vanna na Manhattanu (více čtěte ZDE).

Jak ale z diplomatických kruhů zjistil server Lidovky.cz, důstojné místo na oslavu měl prezident Zeman vyjednané někde jinde. „Stálá mise při OSN, která formálně celý program Miloše Zemana v New Yorku připravovala, nabídla Hradu podle jejich požadavku tip na restauraci pro soukromou večeři celé delegace,“ uvedl důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován. Redakce ale jeho totožnost zná.

Překvapení pro Zemana

Hrad tají, kdo platil Zemanovu oslavu

  • Lidovky.cz: Kdo platil oslavu narozenin pana prezidenta? Byla to Kancelář prezidenta republiky? Kolik tato oslava stála?
    Jiří Ovčáček: Bylo to překvapení pro pana prezidenta v režii jeho spolupracovníků.

  • Lidovky.cz: Takže Kancelář nic neplatila?
    Jiří Ovčáček: Přesně tak - jak jsem uvedl. Byl to dárek spolupracovníků, tedy i pro pana prezidenta překvapení.

  • Lidovky.cz: Kteří spolupracovníci se na ní složili? A řeknete tedy, kolik oslava stála?
    Jiří Ovčáček: Byla to soukromá oslava, nevidím důvod k dalším komentářům.

Podmínka prezidentské kanceláře zněla jasně: najít takový podnik, ve kterém se může kouřit. To je v New Yorku, kde již několik let platí zákaz kouření v restauracích, problém. Nakonec se ale zadařilo a Zemanovi a jeho podmínce vyšel vstříc oblíbený a luxusní americký hotel ve středu města. Tam mohl Zeman slavit narozeniny na terase, kde kouření přislíbili - zákaz nezákaz - tolerovat.

Ani na tuto nabídku ale Hrad nekývl a pro přísně soukromou oslavu prezidentových narozenin si vybral podnik Mari Vanna. Proč padla volba právě na ruskou restauraci na Manhattanu, kterou tamní obyvatelé označují za „nejruštější“, ale hradní mluvčí Jiří Ovčáček komentovat odmítl.

A stejně tak odmítl sdělit, kdo se oslavy Zemanových narozenin účastnil. „Byli to nejbližší spolupracovníci,“ uvedl krátce na dotaz serveru Lidovky.cz. A ani přes opakovanou žádost, proč padla volba právě na tento podnik, nereagoval. „Protože jsme si ji vybrali. Ostatně, bylo to překvapení pro pana prezidenta,“ dodal Ovčáček.

Až na poslední chvíli

Překvapení to ale zřejmě bylo i pro ty, kteří Zemanovu cestu do New Yorku organizovali. Že se totiž nakonec oslava uskuteční v tomto ruském podniku, se účastníci podle zdroje z diplomatických kruhů dozvěděli až po příletu do New Yorku.

„V programu, který se vždycky upřesňuje postupně, tato položka stále zůstávala jako nepotvrzená. Teprve v oficiálním programu bylo uvedeno jméno a adresa restaurace Mari Vanna,“ dodal zdroj s tím, že ten pracovníci hradního protokolu rozdali zúčastněným osobám až na poslední chvíli.

Vyhlášená restaurace

  • Mari Vanna je vyhlášenou ruskou restaurací v New Yorku. Vlastní ji Alexander Sasha Poline, který provozuje síť podobných podniků doma v Rusku i dalších místech světa. O Mari Vanna pravidelně píší přední americké listy, které neopomenou vyzdvihnout její kuchyni. Kromě pravidelných „úterků s modelkami“ pořádá i další akce. Před několika lety si v ní roli kuchaře vyzkoušel ruský hokejový kanonýr Alexander Ovečkin.
Ruská restaurace Mari Vanna v New Yorku na Manhattanu.

Restaurace Mari Vanna je na Manhattanu označována za „nejruštější“. Pokud se Zemanovým spolupracovníkům nelíbilo prostředí luxusního hotelu vyjednaného oficiální delegací, mohli zvolit hned z šesti českých restaurací. Ostatně restaurace Cafe Prague se nachází za rohem od Mari Vanna. Stačí ujít jen 350 metrů.

Ne všechny české podniky v New Yorku by ale byly z prezidentovy návštěvy nadšené. „Nejsem zrovna příznivcem ‚našeho‘ prezidenta, pokud to musím napsat slušně,“ řekl serveru Lidovky.cz majitel Cafe Prague Martin Polom. „Pokud přijde jako host, je samozřejmě vítán,“ dodal. Polom navíc neví, zda by si prezident v restauraci dokázal vybrat z jídelního lístku. „Neprodáváme vodku, máme jen poctivý český rum.“

Miloš Zeman na oslavě svých 71. narozenin. Vlevo majitel restaurace Mari Vanna...

Miloš Zeman na oslavě svých 71. narozenin.

S výběrem restaurace měl prezident problém už v minulosti. V roce 2013 při Zemanově
pouti na Sněžku ho odmítl pohostit penzion Modřín. Podnik je známý otevřeným vyjadřováním své politické orientace a v minulosti dokonce dával slevu „pravicovým hostům“. Podnik však kvůli odmítnutí hlavy státu začaly trápit časté kontroly - většinou kvůli udání od anonymů.

Hosté na oslavě zazpívali Zemanovi písničku Krokodýl Gena:

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...