Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nenažranost, vyjádřil se Zeman k protestu proti zmrazení platů soudců. Připomněl kauzu Parkanové

Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu novým ministrem zdravotnictví ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera. (7. dubna 2021) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Miloš Zeman hovořil v úterý o nenažranosti v souvislosti s protesty v justici proti vládnímu plánu na roční zmrazení platů soudců, státních zástupců i poslanců a senátorů v solidaritě s úspornými opatřeními státu.
  11:30

Zeman se tak vyjádřil v Lánech, kde jmenoval sedm nových soudců a soudkyň obecných soudů. Rovněž dvě soudkyně, které to nemohly učinit dříve, složily slib až nyní.

„Protože vynikám až extrémní zdvořilostí, nebudu používat výraz ‚nenažranost‘,“ řekl Zeman v zamyšlení nad tím, proč řadoví soudci protestují proti zmrazení platů, když se jejich platy pohybují kolem 100 tisíc korun. Předsedové soudů berou dvojnásobek, připomněl prezident.

„Tak proč tito soudci protestují proti pouhému zmrazení svých platů a argumentují přitom svojí nezávislosti? Ale vždyť politici mají být tak nezávislí. A jak jsem si všiml, tato vrstva naší společnosti proti zmrazení svých platů nijak neprotestuje,“ pokračoval.

„Chtěl bych vám proto popřát, aby, poněkud pateticky řečeno, jste dýchali ne-li se svým národem, tedy alespoň se státním rozpočtem, a abyste platy, které vám byly v minulosti přisouzeny, akceptovali. Bude-li situace v budoucnosti lepší, jistě vaše platy vzrostou,“ dodal.

„Za službu vlasti se neplatí“

Zeman také citoval prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína, který kdysi prohlásil, že „za službu vlasti se neplatí“. „Neznamená to požadavek, aby vaše platy byly nulové, ale aby byly uměřené. A já vám přeji ve vaší práci hodně úspěchů a málo ostudy, která by dopadla na celý soudcovský stav, jako tomu bylo v případě Vlasty Parkanové,“ uzavřel prezident.

Zeman tak připomněl čerstvé uzavření případu nákupu armádních letounů CASA. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se rozhodl nepodat dovolání v ve stíhání bývalé ministryně obrany Parkanové a jejího podřízeného Jiřího Staňka. Kauza tak definitivně téměř po deseti letech skončila. Soudy loni dvojici pravomocně osvobodily, podat dovolání navrhovalo pražské vrchní státní zastupitelství.

Zeman řekl, že průtahy v případu označil za ostudu české justice. „Nikoliv pouze soudců, ale také státních zástupců,“ podotkl.

Parkanová po uzavření kauzy řekla, že se bude domáhat odškodného a omluvy.

Vláda Petra Fialy navrhuje, aby platy politiků, soudců a státních zástupců zůstaly od února stejně vysoké jako loni. Předlohu chce přijmout zrychleně ve stavu legislativní nouze. Odpůrci opatření hovoří o protiústavnosti a  narušení nezávislosti justice.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat