Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman stále odmítá jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho

Česko

  20:32
Praha - Zeman ve středu po setkání s velvyslanci mluvil i s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Hovořili spolu o obsazení postu ministra zahraničí, který ve vládě náloží sociální demokracii a nyní je jím pověřen právě Hamáček. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po schůzce České televizi řekl, že Zeman nadále odmítá jmenovat ministrem europoslance Miroslava Pocheho.

Prezident Miloš Zeman hovořil 29. srpna 2018 na Pražském hradě při setkání s vedoucími zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí. Vlevo sedí ministr vnitra a pověřený ministr zahraničních věcí Jan Hamáček. foto: ČTK

‚Odejít by dokázal jen srab‘. Zeman podpořil misi v Afghánistánu, je podle něj v zájmu Česka

Zeman Pochemu vytýká třeba rozdílný pohled na migrační politiku. ČSSD na nominaci Pocheho trvá. „Předsednictvo (ČSSD) rozhodlo tak, jak rozhodlo, a já nemám důvod navrhovat nějaké změny,“ řekl Hamáček. Věc by rád vyřešil co nejdříve, doplnil. Obsazení ministerstva zahraničí bude v pátek odpoledne řešit předsednictvo ČSSD, pro stranu ale podle Hamáčka zůstává jediným kandidátem právě Miroslav Poche.

Hamáček už v pondělí uvedl, že nemá zprávy o tom, že by situace s neobsazenou pozicí ministra zahraničí zatěžovala českou diplomacii.„Předsednictvo je kolektivní orgán. Každý člen má jeden hlas, včetně předsedy,“ odpověděl Hamáček na otázku, jestli může předsednictvo změnit svůj názor na obsazení Pocheho. Hamáček v pondělí odmítl i spekulace, že by sociální demokracie mohla místo Pocheho nominovat lídra své kandidátky pro volby v Praze Jakuba Landovského.

Zeman chtěl před velvyslanci urazit novináře, ale spletl si Madagaskar s Mauriciem

Setkání prezidenta s velvyslanci je tradiční součástí každoroční porady. Zeman na setkání podpořil pokračování mise v Afghánistánu. Prezident se v závěru projevu k velvyslancům také pustil do českých novinářů. Uvedl, že jejich inteligence je jako inteligence blbouna nejapného pocházejícího z Madagaskaru, což je tvor, který vyhynul. Novináře se podle Zemana zatím vyhubit nepodařilo. Ve svém prohlášení si prezident ovšem spletl Madagaskar s Mauriciem, oba ostrovy jsou od sebe vzdálené asi 900 kilometrů.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat