30. května 2019 21:14, aktualizováno  21:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Staňkova demise měla demonstrativní charakter, taková se podává dvakrát

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Miloš Zeman v úterý nepřijal demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Podle prezidenta se jedná pouze o demonstrativní demisi, která se podává dvakrát, řekl během čtvrtečního pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov, který se natáčel s předstihem ve středu před polednem. Hamáček na ministra kultury navrhuje místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, kterému se zastávat post ministra podle Zemana nechce.

„Odmítl jsem přijmout demisi pana Staňka, na což mám jako prezident podle ústavy plné právo,“ řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem. V úvodu pořadu se také opřel do Jiřího Pospíšila, který v úterý napsal na Twitteru, že Zeman porušuje ústavní zvyklosti a revanšuje se za Staňkovo odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. „Ti, kdo mě kritizují, tak neznají ústavu, obzvlášť Jiří Pospíšil,“ reagoval Zeman.

Prezident Miloš Zeman doplnil, že ústava nestanovuje žádnou lhůtu pro odvolání ministra, a připomněl svou žádost, aby Babiš s návrhem na odvolání Staňka počkal na výsledky prověření Staňkových trestních oznámení. 

Demise, kterou Staněk podal v úterý, podle Zemana měla demonstrativní charakter. „Šlo v podstatě o protest, demonstrativní demise se podává obvykle dvakrát,“ řekl prezident. Zeman také uvedl, že demise byla podpořena tlakem ze strany ČSSD, která podle něj chtěla Staňkův odchod. 

Prezident se zmínil i o současné roli nového ministerského kandidáta. Pan Šmarda je místopředseda strany a už dnes dva předsedové strany jsou ministry, pokud by se Šmarda stal dalším ministrem, tak proboha, kdo by se staral o ČSSD, kdo by pracoval v Lidovém domě?“ uvedl Zeman.

Babiš ujistil Hamáčka, že Šmardu navrhne

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek ujistil vicepremiéra Jana Hamáčka, že odvolání Staňka prezidentovi navrhne. V pátek se chce Babiš sejít s navrhovaným kandidátem Šmardou. Premiér ale prohlásil, že neví, jestli je Šmarda dobrým kandidátem. Krajské organizace sociálních demokratů nepovažují dění kolem ministra kultury za důvod pro odchod z vládní koalice s ANO.

Zeman premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním Staňka na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal na odvoleného ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie trestní oznámení prověřuje.

V rozhovoru pro Blesk.cz Babiš uvedl, že Zemanovu výzvu by měl vyslyšet spíš Hamáček. Rozpor se sociálními demokraty ale nechce, dodrží koaliční smlouvu. „Já to tam (na Hrad) pošlu a pan prezident se vyjádří,“ řekl Babiš po odpolední schůzce s Hamáčkem novinářům. Předsedy ČSSD se premiér ptal, zda skutečně trvá na nominaci Šmardy. „Ubezpečil mě, že je to nejlepší kandidát, kterého má sociální demokracie k dispozici. Beru to na vědomí, je to jejich odpovědnost, kdo bude na ministerstvu kultury,“ řekl Babiš.

Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice části odborné veřejnosti i politiků za odvolání Fajta a Soukupa, které viní ze špatného hospodaření. V rezignačním dopise ale napsal, že tak činí na žádost Hamáčka. Zeman nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán.

Staněk ve čtvrtek novinářům řekl, že s odborníky připravuje podmínky výběrového řízení, případně podobu fungování a financování Národní galerie. Termín vyhlášení konkurzů neohlásil. „Vedl jsem debaty s klíčovými odbornými osobnostmi oboru o tom, jakým způsobem směřovat kroky k přípravě výběrového řízení,“ řekl. Sociální demokracii opouštět nehodlá. „Jen krysy opouštějí loď, když se potápí, to nejsem. Byl jsem zvolen poslancem za sociální demokracii, svůj mandát za sociální demokracii dokončím,“ uvedl.

Ministr nechtěl komentovat spekulace o tom, že by kvůli neshodám v koalici vyplývající z jeho situace mohla skončit vláda. Krajské organizace ČSSD, které oslovila ČTK, ale k odchodu z koalice nevidí důvod. Sociální demokraté většinou poukazují na to, že strana ve vládě prosazuje své návrhy, koaliční smlouva nebyla porušena a že Babiš slíbil Staňkovo odvolání navrhnout.

Lidovky.cz, ČTK