Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

„Ženské se těší, že mu budou nosit buchty.“ Co říkají Lánští na svého nového souseda Miloše Zemana?

Nové obydlí prezidenta Miloše Zemana. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Premium Reportáž
Dosluhující prezident Miloš Zeman se definitivně odstěhoval z lánského zámku. Nepřesunul se ale příliš daleko – zhruba kilometr a půl. Jak se na něj těší sousedé jeho nového „bungalovu“?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

O půlnoci ze středy na čtvrtek vyprší Miloši Zemanovi druhý prezidentský mandát. S tím také končí možnost využívat Zámek Lány, který slouží jako letní sídlo prezidentů již od roku 1921. Během svého desetiletého mandátu barokní zámek prezident Zeman využíval – v poslední době i kvůli své nemoci – hojně.

Svůj nový dům, který sám označuje za bungalov, tedy jednopodlažní stavbu pravidelného půdorysu, si postavil ve stejné obci zhruba kilometr a půl od zámku. „V tomto bungalovu budu mít velkou knihovnu a v té velké knihovně budu mít spoustu knih,“ uvedl počátkem května 2022. Zhruba v polovině srpna byl dům hotový.

Zeman se přestěhoval do svého bungalovu v Lánech, dcera mu nakoupila

Obyvatel Lán a provozovatel Hokejové síně slávy Josef Hošek prodal Zemanovi stavební pozemek přibližně před čtyřmi lety. Stavební povolení manželé Zemanovi získali v únoru 2020, na sklonku roku 2021 již stavba nabrala finální podobu. Chyběla pouze fasáda, zateplení a plot. V komunálních volbách, které se konaly minulý rok na podzim, prezident poprvé odvolil již jako lánský občan.

Poklidný den

Sen číst si v novém přinesl ale i komplikace. „Budu muset jak z Hradu, tak z Lán odstranit knihy, které jsem dostal. Bojím se této práce, budou to bedny a bedny knih a dalších věcí, ale především těch knih,“ přiblížil Zeman začátkem roku 2023 v rozhovoru pro Blesk.cz. V posledním rozhovoru pro CNN Prima News končící hlava státu uvedla, že k stěhování dojde v úterý. Reportér LN se proto vypravil na místo.

Rozhodně se nedá říci, že by okolo domu bylo v úterý napilno, právě naopak. Před objektem od brzkých ranních hodin stál černý Range Rover se dvěma členy ochranky. Po zhruba dvouhodinovém stání před domem se otevřela brána a automobil vplul dovnitř.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...