1. února 2014 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman svým chováním znehodnotil akt jmenování vlády, tvrdí Špaček

Prezident Miloš Zeman (vlevo) jmenoval 29. ledna na Pražském hradě členy nové vlády premiéra Bohuslava Sobotky (vpravo).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (vlevo) jmenoval 29. ledna na Pražském hradě členy nové vlády premiéra Bohuslava Sobotky (vpravo). | foto: ČTK

PRAHA "Bylo to nevhodné a nedůstojné chování hlavy státu," hodnotí odborník na etiketu Ladislav Špaček výkon Miloše Zemana během ceremoniálu jmenování vlády. Zeman vyčetl premiérovi Bohuslavu Sobotkovi šest chyb v návrhu nominací na členy vlády. Podle Špačka umí kultivovaný člověk chyby ostatních přejít, to se ale v tomto případě nestalo.

V návrhu nominací bylo šest chyb.

V návrhu nominací bylo šest chyb.

Lidovky.cz: Bylo podle etikety správné, že Zeman během ceremoniálu jmenování vlády vyčetl Sobotkovi chyby v dokumentu?
Bylo to nevhodné a nedůstojné chování hlavy státu. Když se někdo dopustí chyby, tak kultivovaný člověk ty chyby přechází. Na drobné prohřešky proti bontonu neupozorňujeme. Platí to i u těchto příležitostí. Zeman znehodnotil slavnostní ústavní akt. Degradovat ceremoniál osobními poznámkami nebo poukazováním na to, že se nějaký úředník dopustil chyb, i když se jedná o důležitý papír, je nedůstojné.

Lidovky.cz: Jak měl pan prezident postupovat správně?
Ty výtky mohl Zeman adresovat před jmenováním vlády. To znamená, že měl prezidentův úřad vrátit dokument, aby byl poslán znovu, bez chyb. Tohle měli udělat hned a ne takovým způsobem demonstrativně znehodnocovat významný akt, jakým je jmenování vlády.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Sobotka během Zemanovy kritiky nijak nereagoval. Zachoval se správně?
Jediným řešením je to nekomentovat. Sobotka měl zachovat poker face (chladnou tvář) a nevyjadřovat se k tomu. Potom si o chybě případně promluvit s prezidentem v soukromí.

Lidovky.cz: Takovéhle chyby by se tedy podle etikety neměly na veřejnost vůbec dostat?
Ano, absolutně. Etiketa nepřipouští, aby se u protokolárních a ceremoniálních akcí řešily chyby v nějakém papíru.

Kdo je Ladislav Špaček?

Ladislav Špaček

Ladislav Špaček

Ladislav Špaček působil jako mluvčí prezidenta Václava Havla. Veřejnost ho zná jako odborníka na etiketu, kterou se snaží zábavným způsobem popularizovat. Je například autorem knihy Velká kniha etikety nebo Nová velká kniha etikety.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky