Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Syrská vláda i opozice chtějí podle Zemana podepsat deklaraci o příměří v Praze

Afghánistán

  22:33aktualizováno  22:59
NEW YORK - Syrská vláda i představitelé opozice, kteří vyjednávají v Ženevě o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze. V úterý to během návštěvy Valného shromáždění OSN v New Yorku českým novinářům řekl prezident Miloš Zeman. Zároveň ale upozornil na to, že jednání v Ženevě ještě několik měsíců potrvají.

Český prezident Miloš Zeman strávil první pracovní den své cesty do New Yorku s krajany, se kterými se v neděli 27. září vydal na plavbu. foto: ČTK

Miloš Zeman také uvedl, že trvá na tom, že dohoda musí být uzavřena s demokratickou opozicí, ne s radikálními a teroristickými organizacemi.

„Zdá se, že obě strany tohoto konfliktu vyjadřují přání, aby závěrečný akt těchto (ženevských) jednání byl podepsán v Praze, už tomu dokonce začínají říkat pražská deklarace,“ prohlásil Zeman. „Na druhé straně bych byl realistický a očekával bych, že ženevská jednání budou ještě několik měsíců trvat, takže pražská deklarace je na velmi vzdáleném obzoru,“ dodal.

Francie vyšetřuje syrský režim pro podezření z válečných zločinů

  • Francouzská justice začala vyšetřovat podezření, že režim syrského prezidenta Bašara Asáda se v letech 2011 až 2013 dopustil válečných zločinů.
  • Vyšetřování se opírá hlavně o svědectví jednoho bývalého oficiálního fotografa syrské vojenské policie, který v červenci 2013 utekl ze Sýrie a přivezl do Francie 55 tisíc fotografií mučených těl. 15. září prokuratura zahájila formální vyšetřování.

„Vyjádřil jsem ochotu tento jejich návrh respektovat, pokud ta dohoda bude uzavřena s představiteli demokratické opozice. Nedovedu si představit dohodu uzavřenou s (teroristickými organizacemi) An-Nusra, Islámským státem a Al-Káidou. V takovém případě by se v Praze žádná deklarace nepodepisovala,“ upozornil Zeman.

Vlivná Češka v Sýrii má jít podle zákona do penze. Zemanovi se to ale nelíbí

Prezident souhlasí s tím, že svou roli v této diplomatické záležitosti sehrál i fakt, že české velvyslanectví v Sýrii v zemi zastupuje zájmy Spojených států. Zároveň upozornil, že česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi odvádí skvělou práci. Řekl také, že ji kvůli věku nehodlá odvolat. Podle služebního zákona by měli velvyslanci po dosažení 70 let v úřadu skončit. „Naštěstí velvyslance odvolává prezident, takže když já paní Filipi neodvolám, tak není boha, který by ji odvolal,“ dodal.

Zeman se v úterý sešel se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem, v plánu měl také schůzku s představiteli syrské opozice. Ti se však z jednání omluvili, neboť uvízli v dopravní zácpě na Manhattanu. Zeman se v této souvislosti „podivil“ nad tím, co je to za opozici, když nedokáže zvládnout newyorskou dopravu.

Biden ocenil pomoc Česka v boji proti IS

Mualimovi prezident řekl, že doufá v úspěšné završení rozhovorů v Ženevě, které má pod svou patronací OSN. „Pokud se v Sýrii podaří dosáhnout alespoň příměří, natož ustavení přechodné vlády, bude to znamenat zeslabení migračních toků,“ řekl Zeman.

Dalším tématem rozhovoru s Mualimem byly případné rozsáhlé české investice, o které syrský ministr zahraničí projevil zájem. „To jsem uvítal, na druhé straně jsem řekl, že nelze investovat v zemi, kde probíhá, chcete-li to tak nazvat, občanská válka nebo ozbrojený konflikt. První podmínkou investic je proto minimálně uzavření příměří,“ řekl Zeman.

Premiér Bohuslav Sobotka v New Yorku po skončení summitu o terorismu patnáct minut hovořil s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. Biden ocenil pomoc, kterou Česko poskytuje v boji proti Islámskému státu. U setkání byl i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. „Řekl jsem Joeovi Bidenovi, že potřebujeme, aby politika Baracka Obamy respektující mezinárodní právo pokračovala. I on věří, že se tak stane,“ napsal Zaorálek na svůj účet na Twitteru.

Šéf české vlády se setkal s americkým viceprezidentem již loni v listopadu ve Washingtonu. Biden tehdy ocenil aktivitu České republiky v oblasti prosazování lidských práv. Dokonce prý uvedl, že ČR podle něj „boxuje nad svoji váhu“, citoval tehdy jeho slova Bohuslav Sobotka.

Americký politik tehdy rovněž ocenil úsilí české vlády o zvýšení výdajů na obranu i angažmá českých vojáků v Afghánistánu nebo spolupráci v Sýrii, kde česká diplomacie zastupuje americké zájmy.

USA omezily americký výcvik Syřanů

  • Spojené státy zastavily do odvolání nábor dalších Syřanů pro jejich výcvik americkou armádou a tento program přehodnocuje. Sdělil to v úterý mluvčí Pentagonu Peter Cook. Zdůraznil, že americký program výcviku syrských rebelů s těmi, kteří ho již začali, ale pokračuje.
  • Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, 16. září v Kongresu USA prohlásil, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle. Bojů se podle něj nyní účastní jen velmi málo Syřanů vycvičených americkými vojáky.
  • USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.
Autor: