10. ledna 2015 9:02, aktualizováno  12:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman trvá na svém. Mynáře kvůli podivnému nákupu vily neodvolá

Vratislav Mynář a Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář a Miloš Zeman | foto: Mafra, Dalibor Gluck

PRAHA Prezident Miloš Zeman neodvolá svého kancléře Vratislava Mynáře kvůli nákupu vily ve Strašnicích za 5,5 milionu korun. Mynář mu původ peněz uspokojivě vysvětlil. Objekt prý navíc potřebuje rekonstrukci až za 15 milionů korun, nebyl tedy koupen pod cenou.

Mynář podle Zemana na koupi domu použil peníze, které získal z prodeje svého podílu ve firmě se 600 zaměstnanci. Zůstane tak ve funkci minimálně do doby, než Národní bezpečnostní úřad rozhodne o jeho bezpečnostní prověrce.

VŠE o Mynářově vile na serveru Lidovky.cz

„Kdyby mi nezdůvodnil finanční zdroje, které použil na zakoupení tohoto hnízdečka lásky, tak by jeho kariéra v mé kanceláři skončila podstatně dříve, než by Národní bezpečnostní úřad uzavřel prověrku. Protože ale jeho vysvětlení považuji za relevantní, nevidím důvod, proč měnit kancléře,“ sdělil Deníku prezident.

Premiér Bohuslav Sobotka ani ministr financí Andrej Babiš, podle nichž kauza poškozuje úřad prezidenta, neměli podle prezidenta informace o původu peněz. „No a v případě Bohuslava Sobotky platí staré české přísloví, které říká Nemluv o provaze v domě oběšencově,“ podotkl prezident. Připomněl tak, že si Sobotka našetřil na svůj byt z poslaneckých náhrad.

Jak padala cena Mynářovy vily? Podívejte se na podrobnou grafiku grafiku.

Jak padala cena Mynářovy vily? Podívejte se na podrobnou grafiku grafiku.

Server Lidovky.cz nyní přišel s dalším argumentem, proč je hodnota vily podstatně vyšší než cena, za niž ji Mynář pořídil. Získal znalecký posudek z roku 2011, který hodnotu tohoto objektu stanovuje na 13,4 milionu korun. Při výpočtu bylo použito šest nemovitostí s obdobnými parametry, přičemž se zohledňoval také technický stav domu. Posudek si nechala vypracovat firma Harengil, od níž v roce 2013 koupil vilu advokát Vít Široký.

Kromě nákupu vily vyvolává v případě Mynáře otázky také udělení bezpečnostní prověrky. Mladá fronta Dnes uvedla, že Mynář dodal zbytek materiálů, které po něm kvůli jeho prověrce na stupeň přísně tajné požadoval NBÚ, až koncem loňska. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až loni na přelomu listopadu a prosince, tedy skoro rok poté, co Mynář o prověrku požádal. Zeman podle deníku o zdržení nevěděl.

Kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen, že za vilu zaplatit dost. „Koupil jsem...
Prezident Miloš Zeman podle Mynáře o nákupu vily ví. „Pana prezidenta informuji...
Advokát Široký nemovitost koupil od podnikatele Radka Luňáka, který v minulosti...
Podle kancléře je cena v pořádku. „Koukal jsem na cenu, za kterou to koupili...

Podle dřívějších spekulací médií je možné, že NBÚ kancléřovi prověrku neudělí. Údajně mohou vadit některé jeho podnikatelské kontakty. Mynář to opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat i nákup strašnické vily.

Lidovky.cz, ČTK