Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zeman: Turecký zásah proti ruské stíhačce byl příliš radikální, zhorší atmosféru

Česko

  16:13
PRAHA - Sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem je podle prezidenta Miloše Zemana příliš radikální opatření, které zhorší atmosféru v oblasti. Prezident to v úterý řekl novinářům na velitelském shromáždění české armády. Ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) incident označil za krajně nebezpečný. Jakákoliv pozemní operace Západu v Sýrii je podle něj nyní zcela nemyslitelná.

Prezident Miloš Zeman foto:  Petr Topič, MAFRA

„Je občas vyslovováno podezření, že Turecko neformálně spolupracuje s ISIL, tedy s Islámským státem, a vzhledem k tomu, že ruské letectvo bojuje proti Islámskému státu, tak samozřejmě toto sestřelení se zdá být až příliš radikálním opatřením, které pouze zhorší atmosféru v dané oblasti,“ uvedl Zeman.

„Dnešní nešťastný a krajně nebezpečný incident v Sýrii ukázal dvě věci: V tomto regionu je příliš mnoho odlišných zájmů a dosavadní snaha o mezinárodní koordinaci s tím zatím mnoho nenadělala,“ konstatoval Sobotka. „Pro další jednání o ukončení syrského válečného konfliktu je sestřelení ruského letounu bohužel velmi negativním signálem,“ uvedl také v prohlášení.

Nejvážnější varování

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je sestřelení ruského letadla Turky nejvážnějším varováním, že si mezinárodní společenství musí sednout k jednomu stolu a dohodnout se, jinak nahrává teroristům. „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů,“ uvedl Zaorálek na internetových stránkách ministerstva.

Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg míní, že je spíše zázrak, že se něco podobného nestalo již dříve, když letadla různých států operují ve stejném prostoru. Věří, že si mocnosti dají do budoucna větší pozor a také, že incident nepovede k velkému pnutí mezi Tureckem a Ruskem. Konstatoval také, že ani u Ruska, ani u Turecka si není jistý, jestli bojují proti Islámskému státu.

Turecká armáda v úterý ráno nad turecko-syrskou hranicí sestřelila ruské bombardovací letadlo Su-24. Podle Ankary piloti nereagovali na několikanásobné varování a pronikli do tureckého vzdušného prostoru. Rusko to kategoricky popřelo a tvrdí, že letadlo bylo nad Sýrií. Agentura Reuters napsala, že od 50. let jde o první případ tak vážné kolize mezi členským státem NATO a Ruskem. Na žádost Turecka se kvůli tomu odpoledne sejde Severoatlantická rada.

Prohlášení Ministerstva zahraničí k sestřelení ruského bombardéru

  • Na základě dostupných zpráv MZV ČR potvrzuje informaci, že došlo k sestřelení ruského letounu SU-24. Situaci bude ministerstvo zahraničních věcí nadále pozorně sledovat a vyhodnocovat, a to především v rámci Aliance, na jejíž půdě bude turecká strana v průběhu dneška informovat o dalších detailech.
  • Pokud se ukáže, že Rusko narušilo vzdušný prostor Turecka a tím i Aliance, jednalo by se o akci, kterou Turecko provedlo v souladu se svým právem na sebeobranu. V této souvislosti lze upozornit na skutečnost, že pokud se potvrdí narušení vzdušného prostoru Turecka, nejednalo by se o první případ od doby, kdy ruské letectvo operuje v Sýrii.
  • V této souvislosti bude nutné do budoucna zajistit, aby v rámci bojových operací nad uzemím Sýrie nedocházelo k narušovaní vzdušného prostoru sousedních států bez jejich souhlasu.
Autor: