Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman uctí Havlovu památku. Položí kytici k jeho hrobu

Česko

  16:49
PRAHA - Prezident Miloš Zeman ve středu uctí památku zemřelého polistopadového prezidenta Václava Havla. Na Vinohradském hřbitově položí květiny k jeho hrobu. Oznámil to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Česko si ve středu připomene druhé výročí Havlova skonu. Po celé republice se uskuteční řada vzpomínkových akcí.

Václav Havel foto: MAFRA - František Vlček

"Prezident republiky Miloš Zeman položí ve středu dne 18. prosince 2013 ve 14:30 hodin na pražském Vinohradském hřbitově kytici k hrobu bývalého prezidenta republiky Václava Havla," oznámil Ovčáček. Havlovu památku před rokem stejným způsobem uctil Zemanův předchůdce Václav Klaus.

The New York Times k výročí úmrtí Václava Havla

Obdivným článkem nazvaným Pohádka Václava Havla v úterý připomněl americký list The New York Times druhé výročí úmrtí českého exprezidenta a disidenta. Komentář, který napsal polský sociolog Slawomir Sierakowski, zdůrazňuje, že pád komunismu přežil nejen Havlův životní příběh, ale i jeho myšlenky.

Vzpomínka v divadle Archa

K připomenutí osobnosti prvního polistopadového prezidenta se v pražském divadle Archa uskuteční vzpomínkový večer nazvaný Od Velvet Underground k Velvet Revolution, který připomene dvě osobnosti undergroundu a také dva přátele Václava Havla a Lou Reeda. Americký hudebník nedávno zemřel na selhání jater.

Divadlo Archa nabídne projekce unikátních filmů a hudebních Reedových klipů a Velvet Underground a archivní fotografie předních českých fotografů. Speciálním hostem bude americký baskytarista Fernando Saunders, člen Reedovy doprovodné skupiny. Divadlo Na Zábradlí večer uvede Havlovu hru Asanace.

"Kalhotový den" pro Havla

Na sociálních sítích "ožila" tak jako loni výzva aktivistů, kteří vyzývají k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.

Autoři: ,