7. března 2018 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman uctil 168. výročí Masarykova narození. Položil věnec k jeho hrobu v Lánech

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou uctili památku prvního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou uctili památku prvního... | foto: ČTK

LÁNY/PRAHA Prezident Miloš Zeman ve středu v Lánech uctil památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Při příležitosti 168. výročí Masarykova narození položil věnec k hrobu zakladatele Československa. Památce Masaryka se následně poklonil i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a předsedové horní a dolní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD) a Radek Vondráček (ANO).

Nynější hlavě státu o půlnoci z 8. na 9. března skončí první funkční období, svůj druhý slib složí ve čtvrtek na Pražském hradě ještě před uplynutím současného mandátu. Masarykův hrob navštívil Zeman v tento den už před svou první inaugurací před pěti lety.

Znovuzvolený prezident se svou manželkou Ivanou u Masarykova hrobu vyslechl vojenskou večerku, kterou zatroubil člen Hradní stráže. Pietní akt trval asi pět minut. Poté prezidentský pár s doprovodem nasedl opět do aut a odjel.

Na hřbitov přišlo také několik členů České obce sokolské a další lidé. Podle sokolky Anny Holanové, která k Masarykovu hrobu u příležitosti jeho výročí chodí pravidelně, jich bylo méně než v dřívějších letech. Návštěva prezidenta ji překvapila. S jeho znovuzvolením osobně není spokojená.

Zhruba hodinu po Zemanově odjezdu se na hřbitově uskutečnil pietní akt za účasti dalších ústavních činitelů, politiků, zástupců Konfederace politických vězňů a sokolů. Při této příležitosti zazněla státní hymna a oblíbená píseň prvního československého prezidenta Ach synku, synku.

Miloš Zeman během návštěvy Masarykova hrobu.
Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana Zemanová dorazili na hřbitov.

Babiš z Lán zamířil na Moravu. V Brně chce uctít památku obětí romského holokaustu a v Hodoníně, Masarykově rodišti, se zúčastní dalšího pietního aktu k narození prvního československého prezidenta. Štěch následně - stejně jako v minulých letech - odjel položit kytici k soše prvního prezidenta na Hradčanském náměstí v Praze.

Tomáš Garrigue Masaryk, v letech 1918 až 1935 první prezident Československa, začal do Lán jako hlava státu jezdit od roku 1920. Tamní zámek byl vybrán jako letní sídlo prezidenta Československé republiky už v roce 1919. Masaryk zemřel na lánském zámku 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. V Lánech je pohřben, stejně jako jeho manželka Charlotta, syn Jan a dcera Alice.

V lánském zámku bydlel v období druhé světové války i prezident Emil Hácha. Poté byl zámek využíván sporadicky, o jeho oživení se postaral až první polistopadový prezident Václav Havel. Zámek pravidelně navštěvoval i jeho nástupce Václav Klaus, stejně jako dosud Zeman.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.